ENG

Nie rzuca się kamieniami, mieszkając w szklanym domu

Wer im Glashaus sitzt, sollte nicht mit Steinen werfen

Galeria Oranżeria

„Nie rzuca się kamieniami, mieszkając w szklanym domu”

'Wer im Glashaus sitzt, sollte nicht mit Steinen werfen'

 

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

08.08– 20.09.2020

Otwarcie wystawy w sobotę, 8 sierpnia 2020 r., o godz. 14.00

Wystawa czynna do 20 września 2020

 

Projekt „Nie rzuca się kamieniami, mieszkając w szklanym domu” realizowany jest dzięki współpracy artystów i kuratorów z Polski i Niemiec. Obejmuje działania koncepcyjne, warsztaty artystyczne, wydarzenia towarzyszące, publikację oraz wystawę w Polsce i w Niemczech.

Tytuł projektu to niemieckie przysłowie używane w odniesieniu do osób, które zwracają innym uwagę, a same popełniają podobne błędy. Tytułowa kruchość „szklanego domu” może dotyczyć zarówno naszej planety, jak i naszych indywidualnych sytuacji życiowych. Ochronną powłoką Ziemi jest atmosfera, której nieumyślnie zagrażamy. Ochronę ludzi sprawuje środowisko społeczne, zaś poszanowanie praw człowieka, którym zagrażają populistyczne tendencje, gwarantuje konstytucja.

Wieloczęściowy projekt wystawienniczy z udziałem 15 artystów zostanie zrealizowany w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz w Kunsthaus w Wiesbaden (D). Do udziału w nim zaproszono ośmiu polskich twórców (w tym dwa duety artystyczne), sześciu mieszkających w Niemczech oraz artystę z Holandii. W obu instytucjach artyści podczas warsztatów i publicznych prezentacji będą mieli okazję do konfrontacji postaw twórczych oraz wymiany doświadczeń.

Pierwsza część projektu odbywać się będzie w chronionej przestrzeni Galerii „Oranżeria” na terenie Centrum Rzeźby Polskiej. Zaproszeni artyści dzięki wspólnie zaprojektowanej wystawie pokażą realizacje, które powstaną w ramach siedmiodniowych warsztatów (30 lipca – 7 sierpnia 2020). Doświadczenia wspólnej pracy oraz wymiany myśli w trakcie warsztatów pozwolą na wyjście w otwartą przestrzeń Parku Rzeźby. Warsztatom i wystawie towarzyszyć będzie program, w którym uczestnicy publicznie zaprezentują swoją twórczość w formie krótkiego omówienia i dokumentacji prac. Zainteresowanych zapraszamy od poniedziałku 3 sierpnia do czwartku 6 sierpnia o godz. 14.00 do sali edukacyjnej w Muzeum Rzeźby Współczesnej.

Wspólne działania połączone z nawiązaniem kontaktu z mieszkańcami wsi Orońsko spowodują poszerzenie pola działania artystycznego na lokalny kontekst.

 

Wystawa w Galerii „Oranżeria” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zostanie otwarta 8 sierpnia 2020 r. i prezentowana będzie do 20 września 2020 r. W dniu wernisażu, tj. 8 sierpnia 2020 r., na trasie Warszawa–Orońsko zapewniamy bezpłatny przejazd autokarem. Wyjazd z parkingu Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki od strony ulicy Królewskiej o godz. 10.00.

Wystawa w Kunsthaus w Wiesbaden, której wernisaż zaplanowano na 10 października 2020, a która potrwa do 29 listopada 2020, zaprezentuje dzieła sztuki powstałe w Orońsku. Myśli, które powstaną w „szklanym domu”, podczas prezentacji w Kunsthaus poddane zostaną dalszej analizie. Program obejmuje promocję publikacji wydanej w związku z realizacją projektu, z tekstami Eulalii Domanowskiej, Bogny Błażewicz, Gottfrieda Hafemanna i Nadine Hahn, oraz wykład Doroty Monkiewicz dotyczący współczesnej sztuki polskiej.

Kuratorem projektu z Niemiec jest Gottfried Hafemann, wieloletni kurator sztuki współczesnej, właściciel galerii i były dyrektor Nassauischer Kunstverein w Wiesbaden. Jego asystentką jest Nadine Hahn, historyczka sztuki z Frankfurtu nad Menem, autorka zdjęć i tekstu do planowanej publikacji. Koordynatorem działań reprezentującym stronę polską jest Leszek Golec, wieloletni kurator Centrum Rzeźby Polskiej i artysta biorący udział w wystawie. Jego asystentką jest Sofia Zezmer.

 

Artyści z Polski:

Kuba Bąkowski (Warszawa), Michalina Bigaj (Kraków), Tatiana Czekalska / Leszek Golec (Łódź) Diana Grabowska / Bruno Althamer (Warszawa), Kamil Kuskowski (Szczecin), Tomasz Matuszak (Łódź)

Artyści z Niemiec:

Francisco Klinger Carvalho (Mannheim / São Paulo, BR), Wolfgang Gemmer (Wiesbaden), Monika Linhard (Frankfurt nad Menem), Constanze Nowak (Drezno), Cornelia Rößler (Moguncja), Young W. Song (Frankfurt nad Menem / Seul, KR), Peer Veneman (Amsterdam, NL).

 

Organizatorzy

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Inspirująca” oraz ze środków miasta Wiesbaden

 

Partnerem projektu jest Instytut Polski w Düsseldorfie

 

Wystawa w mediach:

Joanna Ruszczyk

Newsweek

https://www.newsweek.pl/kultura/kulturalny-przewodnik-newsweeka-najlepsze-plyty-ksiazki-filmy-wystawy-w-tym-tygodniu/wmcx66t

Magazyn Szum

https://magazynszum.pl/nie-rzuca-sie-kamieniami-mieszkajac-w-szklanym-domu-w-centrum-rzezby-polskiej-w-oronsku/

Co za dzień
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/nie-rzuca-sie-kamieniami-mieszkajac-w-szklanym-domu-otwarcie-wystawy-w-oronsku-zdjecia/66529

Radio dla Ciebie

https://www.rdc.pl/podcast/radom-i-okolice-o-projekcie-nie-rzuca-sie-kamieniami-mieszkajac-w-szklanym-domu/

Property design

https://www.propertydesign.pl/dossier/132/polsko_niemiecka_wystawa_w_centrum_rzezby_polskiej,30529.html

Artinfo

https://artinfo.pl/wydarzenia/nie-rzuca-sie-kamieniami-mieszkajac-w-szklanym-domukategoria: Galeria Oranżeria, autor: Dział komunikacji, dodano: 2020-07-27 08:14:14, czytane: 2786 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego