ENG

Danka Jarzyńska z Wyspy Sobieszewskiej

Pobyty indywidualne

Danka Jarzyńska, absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, na przełomie maja i czerwca 2011 roku pracowała w Orońsku nad tryptykiem „Razem?” (tytuł roboczy; brąz); rozpoczęła też pracę nad rzeźbą w marmurze.

Tryptyk tworzą figury o wysokości ok. 50 cm, sugerujące różnego typu relacje międzyludzkie. Autorka planuje skontrastowanie postaci z innym materiałem (prawdopodobnie marmurem) i skonstruowanie w ten sposób przestrzennych instalacji ściennych.

Prace te stanowią kontynuację poszukiwań, które zostały po raz pierwszy zaprezentowane na indywidualnej wystawie „Więzi” (Gdańsk, sierpień 2005). Tytuł ekspozycji świetnie oddaje główny przedmiot zainteresowań artystki – ambiwalentny charakter ludzkiej potrzeby wchodzenia w relacje, które czynią nas ludźmi i ratują od samotności, a zarazem ograniczają naszą wolność i przysparzają cierpień.

Jest to trzeci pobyt artystki w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Pierwszy miał miejsce w 2005 roku, gdy odlewała w brązie wcześniejsze prace (wystawione następnie w Gdańskiej Galerii Rzeźby), drugi na przełomie sierpnia i września 2010 – pracowała wtedy nad innym elementem projektu, figurą kobiety (bez tytułu; gips, ok. 130 cm)

Danka Jarzyńska uzyskała dyplom w Pracowni Rzeźby ASP w Gdańsku pod kierunkiem profesora Wojciecha Sęczawy (2001). Oprócz wspomnianej wystawy indywidualnej, prezentowała swoje prace także w ramach dwóch wystaw z serii „Anioły” w Domu Kultury „Dworek Artura” w Gdańsku Oruni (2004 i 2005; wyróżnienie); w Ogólnopolskim Konkursie Ceramicznym „Ceramiony” organizowanym przez Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid” w Elblągu (2007; I nagroda) oraz w ramach wystawy „Artyści z Wyspy” w Domu Kultury „Wyspa Skarbów” w Gdańsku Sobieszewie (2004).

Swoją twórczość określa jako „minimalizm figuratywny”, inspirowany pracami Constantina Brâncușiego, Ernsta Barlacha, Henry’ego Moore’a czy Jeana Arpa. Mieszka i tworzy na Wyspie Sobieszewskiej.

K.J.kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2011-06-14 09:19:11, czytane: 5187 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego