ENG

60-lecie pracy artystycznej Ewy Beyer-Formeli

Wydarzenia

Wystawa czynna od 20 lipca do 17 sierpnia 2020 r.

Kurator: Grażyna Tomaszewska-Sobko

ZPAP Gdańsk, Mariacka 46/47

 

Ewa Beyer-Formela już od ponad 50 lat zmaga się z fizycznością drewna, granitu i marmuru, tworząc z tych materiałów klasyczne, plenerowe realizacje rzeźbiarskie. Absolwentka rzeźby w gdańskiej PWSSP w pracowni profesora Stanisława Horno-Popławskiego, którą ukończyła w 1960 roku, pozostała wierna jego idei zachowania prawdy materiału w twórczej pracy.

Uwzględniając rodzaj surowca, którego używa w kolejnych realizacjach, artystka stara się nie zatracić jego wyjątkowego waloru. Jej rzeźby są oszczędne w wyrazie; jeśli pojawia się w nich figuracja, to jedynie jako dopełnienie abstrakcyjnej formy, od której zwykle wychodzi. Ta zaś uwarunkowana jest kształtem, ciężarem i haptycznością materiału, w którym pracuje. W ten sposób wyraża się jej ogromny szacunek do natury i naturalnych form. Beyer-Formela zdecydowanie częściej pracuje nad swoimi realizacjami w plenerze niż w pracowni. Kontakt z przyrodą w trakcie pracy, tak dla niej oczywisty i bezpośredni, znajduje swe żywe odbicie w formach, które stanowią jej język wyrazu. Na wystawie w Gdańskiej Galerii Miejskiej artystka zaprezentuje cykl rzeźb stworzonych w marmurze, zatytułowany „Las". Trzon tej prezentacji stanowi kilkanaście wertykalnych kompozycji rzeźbiarskich, w których Ewa Beyer-Formela mierzy się z tytułowym tematem. Prace powstawały podczas pobytów plenerowych rzeźbiarki w pobliżu miejsca pozyskiwania tego cennego tworzywa, tj. w okolicach Lądka Zdroju. Przygotowane tam na przestrzeni kilku ostatnich lat rzeźby po raz pierwszy pojawią się w Gdańsku.

Artystka uczestniczyła w kilkuset wystawach krajowych i zagranicznych, m.in. w Rawennie (Włochy), Bremenhaven, Badenii- Wurtenbergii, Mainz (Niemcy), Clairewin, Chateleaudren, Salin-les-Bains (Francja). Brała udział w około 50 wystawach indywidualnych w tym kilkakrotnie w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Centrum Sztuki, Galeriii El w Elblągu i Galerii BWA w Gdańsku. Uczestniczyła w kilkudziesięciu plenerach rzeźbiarskich w kraju i za granicą. Była inicjatorką i organizatorką słynnych plenerów rzeźby w granicie we Wdzydzach Kiszewskich od roku 1974 do 2007. Dla miasta Gdańska artystka jest zasłużona szczególnie jako rzeźbiarka zaangażowana w odbudowę gdańskiej Starówki.

Ewa Beyer-Formela jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. W roku 2010 otrzymała medal Gloria Artis.

Grażyna Tomaszewska-Sobko

Ewa Beyer-Formelakategoria: Wydarzenia, autor: Dział komunikacji, dodano: 2020-07-20 12:38:58, czytane: 350 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego