ENG

Danka Jarzyńska Impuls

Galeria Kaplica

Danka Jarzyńska

Impuls

Galeria "Kaplica"

16 stycznia – 21 marca 2021

Kurator: Jarosław Pajek

 

Wernisaż: 13 lutego 2021, godz. 14.00

 

Kropla spadająca do wody skutkuje koncentrycznym ruchem cząsteczek, ziarno wpadające w glebę daje początek nowemu życiu. Impuls to podnieta, bodziec, sygnał – warunek niezbędny do działania, zaistnienia, zmiany. Coś, co może nas wyrwać z rutyny i przekierować na uważność, dzięki której nasze wybory będą bardziej świadome. To od takich wyborów zależy nasza kondycja, a jej diagnozy ostatnio stały się niepokojące. Nie daje już poczucia bezpieczeństwa. To co ważne gdzieś nam umyka, jesteśmy coraz dalej od siebie, a także zagubieni w sobie.

Artystka tworzy formy, które mają skłaniać odbiorcę do koncentracji, wewnętrznego spotkania przede wszystkim ze sobą. W jej rzeźbach przeważają naturalne materiały: marmur, granit, brąz i drewno. Zderzanie materii i przestrzeń „pomiędzy” jest dla rzeźbiarki generatorem znaczeń. Można tu mówić o próbie mierzenia się z naturą, w dążeniu do równowagi między kreacją a destrukcją.

Danka Jarzyńska opowiada o swojej najnowszej wystawie "Impuls" w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Galeria "Kaplica".

 

 

Prof. dr hab. Lechosław Lameński, historyk sztuki i krytyk, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II opowiada o najnowszej wystawie Danki Jarzyńskiej "Impuls".

 

 kategoria: Galeria Kaplica, autor: Dział komunikacji, dodano: 2021-01-11 11:11:38, czytane: 1186 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego