ENG

OPUSZCZONE (Klęczące) Sylwestra Ambroziaka

Pobyty indywidualne

Sylwester Ambroziak od dłuższego czasu pracuje w Orońsku nad realizacją klęczących postaci do projektu multimedialnej instalacji rzeźbiarskiej pt. Opuszczone. Składają się na nią cztery grupy rzeźb figuralnych z barwionej żywicy epoksydowej, nagrania dźwiękowe oraz film animowany.

Wystawa prezentowana będzie w latach 2011 i 2012 w Bydgoszczy, Berlinie, Warszawie, Poznaniu, Bielsku-Białej, Orońsku i Katowicach.

Autor, tworząc projekt, chce zaakcentować problem, jaki w dzisiejszych czasach dotyka liczne rodziny, problem „eurosierot” spowodowany migracją zarobkową, co prowadzi do utraty więzi rodzinnej, osamotnienia, opuszczenia. Jest on bardzo bolesny szczególnie dla dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej, a wynika m.in. z nierówności rozwoju ekonomicznego społeczeństw Europy.

Uniwersalne, humanistyczne, dramatyczne przesłanie Opuszczonych jest spotęgowane ekspresyjną formą rzeźb, oświetleniem, dźwiękiem, obrazem.

Figury, przedstawiające istoty dziecięce, są zestawione w pary. Ukazane w przysiadzie, stykają się ze sobą plecami, co konotuje zarówno ich odwrócenie od siebie, jak wzajemne wspieranie. Grupy rzeźbiarskie są podwieszane(….) i oświetlone punktowo. Nieokreślone dźwięki, trochę przypominające płacz, wołanie dziecka, trochę odgłosy zwierzęcia, wydobywające się ze słuchawek, potęgują wrażenie wyobcowania. Film animowany jest jednocześnie komentarzem, jak i uzupełnieniem instalacji.

… Przesłanie projektu podkreśla zarówno jego forma, jak i ekspozycja. Podwieszenie postaci unaocznia „utratę gruntu”, „wykorzenienie”, a poprzez możliwość obracania figur, zobrazowane zostanie także ich wystawienie na nieograniczone przemieszczanie, manipulację,  uprzedmiotowienie.”

Częścią projektu będzie wydany przez CRP w Orońsku katalog-album prezentujący cały dorobek twórczy artysty.

SYLWESTER AMBROZIAK ur. w 1964 r. w Łowiczu.

W latach 1983–1989 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby w pracowniach profesorów Jerzego Jarnuszkiewicza, Stanisława Kulona i Grzegorza Kowalskiego, zaś rysunek w pracowni prof. Mariana Czapli.

Wybrane realizacje, nagrody, stypendia:

1989Kuszenie św. Antoniego, praca dyplomowa, promotor prof. Grzegorz Kowalski; 1990–1992Jeździec Polski – tryptyk monumentalnych rzeźb z brązu, projekt sponsorowany przez NOTORO Gallery Agency, realizacja w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku; 1993–1994 - stypendium Fundacji Kultury; 1997 – wyróżnienie za rzeźbę Kain i Abel na wystawie Sacrum w Częstochowie; 2004–2005 – stypendium Kulczyk Foundation.

Miał ponad 60 wystaw indywidualnych, brał udział w ok. 100 wystawach zbiorowych w kraju i poza jego granicami: w Niemczech, Austrii, Belgii, Francji, Włoszech, Anglii.

Opr. JZEkategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2011-04-29 12:42:10, czytane: 5076 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego