ENG

Letnie Impresje na temat ryb Jerzego Wojciecha Rudzińskiego

Pobyty indywidualne

 Jerzy W. Rudziński od wielu lat najchętniej pracuje w Orońsku. W trakcie tegorocznego, letniego pobytu artysta wykonuje ostatnią pracę z cyklu Impresje na temat ryb, którą zatytułował: Jednooka Krzywogęba, a wykonał ją w marmurze o nazwie serpentynit.

Artysta urodził się w Krakowie. W latach 1959–1962 uczył się w Szkole A. Kenara w Zakopanem. Następnie studiował w warszawskiej ASP, ucząc się rzeźby w pracowni prof. Ludwiki Nitschowej, a potem u prof. Jerzego Jarnuszkiewicza oraz prof. Oskara Hansena, uczestnicząc jednocześnie w zajęciach na wydziale scenografii u prof. Władysława Daszewskiego.

W 1968 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Rzeźby, wygrywając główną nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w konkursie prac dyplomowych im. Bartoszka i Bobowskiego.

Od 1969 roku rozpoczyna pracę jako asystent–stażysta w pracowni rzeźby prof. Gustawa Zemły warszawskiej ASP.

Adiunkt na Wydziale Rzeźby(1969–1981), starszy wykładowca w Katedrze Scenografii (od 1981); nauczyciel rzeźby w Państwowym Liceum Plastycznym w Warszawie (1981–1985); komisarz międzynarodowych plenerów rzeźbiarskich w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (1976–1989); konsultant ds. plastyki w Radzie Naczelnej ZSP (1962–1978).

Członek ZPAP, ZAR, ZSP.

Brał udział w ponad 180 wystawach krajowych i zagranicznych m.in. w Nowym Jorku, Berlinie, Moskwie, Barcelonie, Atenach, Kuwejcie, Londynie, Paryżu, Rawennie, Dreźnie, Sofii. Uczestnik licznych plenerów i sympozjów artystycznych m.in. w Bolesławcu, Hajnówce, Radomiu, Warszawie, a najczęściej w Orońsku.

Ważniejsze realizacje: pomnik Czyn Zbrojny 1939–1945 w Puławach, cykl rzeźb w metalu dla Zakładów Azotowych w Puławach i Zakładów Przemysłu Drzewnego w Hajnówce, realizacje dla Osiedla Prusa w Lublinie, rzeźby dla Osiedla Gocław w Warszawie, rzeźba Orlik dla Wyższej Szkoły Wojsk Lotniczych w Dęblinie, Zawieszony w lotach dla sanatorium wojskowego w Krynicy, Katiusze dla Departamentu Wychowania MON, Słoneczna Nike – wyspa Tinos, Grecja oraz wiele scenografii do koncertów, filmów, zjazdów i kongresów. Autor programów telewizyjnych dla dzieci Galeria Teleranka.

Laureat wielu nagród i wyróżnień: dwukrotny stypendysta MKiDN; nagroda MON III stopnia (1969); nagroda Ministra Kultury i Sztuki (1979); Brązowy Krzyż Zasługi (1975); Srebrny Krzyż im. Janka Krasickiego (1980); Złota Odznaka ZSP (1970); odznaka Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej (1971); medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Zasłużony dla Kultury Polskiej (2007); Dyplom MKiDN za Pracę Rzeźbiarską i Pedagogiczną oraz Popularyzowanie Działalności Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (9 lipca 2011 z okazji Jubileuszu 30-lecia CRP).

Prace w muzeach, galeriach i zbiorach prywatnych w kraju i poza jego granicami: Museum of Modern Art, Miami Beach, USA; Muzeum Wojska Polskiego, Warszawa; Galeria ZAR, Warszawa; Muzeum Miejskie, Białystok; Lublin; Galeria Rzeźby Plenerowej, Lublin; CRP, Orońsko; zbiory prywatne w Szwecji, Szwajcarii, Grecji, USA, Niemczech, Polsce i we Włoszech.kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2011-07-12 13:20:51, czytane: 5175 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego