ENG

Rzeźbiarz z Sydney w Orońsku

Pobyty indywidualne

Piotr Ożerski urodził się 1 stycznia 1944 roku w Warszawie. Dorastał w rodzinie artystycznej – ojciec artysta rzeźbiarz, matka ilustratorka książek dla dzieci.

Wykształcenie plastyczne zdobywał w liceach plastycznych w Warszawie i w Kielcach oraz w Liceum im. Kenara w Zakopanem. Następnie studiował na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni doc. Bohdana Chmielewskiego. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w roku 1974.

Piotr Ożerski pracuje w różnych materiałach, jak kamień, ceramika, drewno, lecz jego ulubionym tworzywem jest brąz. Tajniki odlewnictwa, zarówno w formach piaskowych, jak i metodą „wosku traconego”, poznał i opanował w latach 1973-74 pod okiem mistrza Horsta Borchardta w Köpenick. Uczył się odlewnictwa w najbardziej znanych warszawskich odlewniach.

Piotr Ożerski jest artystą bardzo kreatywnym. Jego prace emanują niesamowitą mocą i charakteryzują się bezkompromisową dbałością o szczegóły. Obecnie artysta jest ważną postacią australijskiej sceny artystycznej, mieszka i pracuje w Sydney. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

W latach 70. artysta był uczestnikiem licznych orońskich plenerów rzeźbiarskich. W roku 1979 Towarzystwo Przyjaciół Rzeźby w Orońsku zorganizowało wystawę jego prac pt. Rzeźba kameralna. W zbiorach Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie znajdują się jego prace m.in. Strzelec, Gimnastyk, Łucznik, Ciężarowiec, Tancerka z piłką.

Piotr Ożerski przyjechał do Orońska aby zrekonstruować w brązie znajdującą się w orońskim parku rzeźbę ceramiczną Słońce, którą w roku 1971 pozostawił tu jego ojciec, Zbigniew.

Zbigniew Ożerski wraz z Rajmundem Gruszczyńskim, Zbigniewem Maleszewskim, Grażyną Roman i z wieloma innymi znanymi artystami współorganizował oraz uczestniczył w latach 60. w ogólnopolskich akcjach plenerowych organizowanych w ośrodku rzeźbiarskim w Orońsku, od 1969 roku oficjalnie nazwanym Ośrodkiem Pracy Twórczej Rzeźbiarzy.kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2011-08-12 12:30:44, czytane: 5467 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego