ENG

Beata Czapska

Pobyty indywidualne

Sierpień 2011

Po raz kolejny gościmy w Orońsku rzeźbiarkę z Francji, Beatę Czapską. Artystka zdobyła sławę i uznanie na całym świecie. Jej twórczość koncentruje się wokół szeroko pojętego świata przyrody. Artystka szczególne zafascynowana jest życiem dzikich zwierząt. Stara się ukazać ich niezależność, wolność oraz wynikającą z tego poetykę dzikiej natury, stosując najczęściej materiał rzeźbiarski jakim jest kamień i drewno.

Jej prace znaleźć można w prywatnych kolekcjach we Francji, USA, Wielkiej Brytanii i w Polsce. Prace artystki były wielokrotnie wystawiane we Francji, w Polsce, w Egipcie i w Belgii. W maju 2006 roku ekspozycją swoich prac w Salonach Ambasady Polskiej w Paryżu artystka rozpoczęła tournée po Polsce.

W Polsce twórczość Czapskiej najpierw można było zobaczyć w Orońsku, gdzie artystka spędziła miesiąc, przygotowując przywiezione rzeźby do tournée. Oroński pobyt zakończył się pokazem jej prac w hallu Muzeum Rzeźby Współczesnej (26 sierpnia – 31 października 2006). Kolejne etapy to wystawa w Galerii Dominika Rostworowskiego w Krakowie i w warszawskiej Galerii Traffic. Wystawa w Katowicach była ostatnim etapem tournée jej rzeźb po Polsce.

Powstałe w orońskich pracowniach realizacje z cyklu Wilczy Sen i Lotos były prezentowane od 1 grudnia 2009 do 30 października 2010 roku na wystawie w Ambasadzie Francji w Warszawie. We wnętrzu budynku i przylegających ogrodach zaprezentowane zostały prace z kamienia, drewna i brązu. Na zewnątrz podziwiać można było: fokę (Otarie) wykonaną w brązie, Lotus Group (3 lotosy – modele do brązów), Gardien (Strażnik), Wolf`s Dream Group (Grupa Wilczy Sen – sjenit). Całość ekspozycji dopełniły fotografie Berangere Lomont, na których udokumentowane zostały etapy powstawania alabastrowego Lotusa.

W trakcie tegorocznego pobytu artystka kontynuuje prace nad wilkami.

Beata Czapska urodziła się w Warszawie. Ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Po studiach w 1974 roku wyjechała do Paryża, aby zostać tam na stałe. Tam też podjęła kolejne studia w École Nationale des Beaux Arts oraz rzeźbiła w pracowni René Coutelle'a. Przez trzynaście lat wykonywała zawód niezależnego architekta (projekty budynków mieszkalnych w Melun-Senart, Evry, Nancy; wille: w Prowansji, Regionie Paryskim, na Majorce; aranżacje sklepów, stoisk targowych, malowidła ścienne). We współpracy z uznanymi pracowniami projektowała np.: Maison du Partie na Wybrzeżu Kości Słoniowej, hotele na Azorach (w pracowni Cacoub w Paryżu), zespół wypoczynkowy w Bretanii i w Vandei (w pracowni Besançon) oraz z amerykańskim rzeźbiarzem opracowała projekt, a następnie zrealizowała fontannę z granitu w Puteaux (Francja).kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2011-08-19 09:45:11, czytane: 4219 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego