ENG

Jan Stanisław Wojciechowski

Pobyty indywidualne

sierpień 2011 

Od pierwszego sierpnia z orońskiej pracowni korzysta Jan Stanisław Wojciechowski – artysta rzeźbiarz, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej ASP, krytyk i teoretyk sztuki.

 

Jan Stanisław Wojciechowski

Po raz ostatni prace artysty Centrum Rzeźby Polskiej prezentowało w 2005 roku na wystawie Archiwum głowy. Zaprezentował wtedy po raz pierwszy realizacje z cyklu Romantyczny duch powierzchni i kilka innych nowych prac, m.in. Co dwie głowy to nie jedna i Inny we mnie. Ostatnie lata przyniosły kolejne cykle, m.in. Duch wieje kędy chce, Little Red Rooster i inne.

Charakterystyczne dla Jana St. Wojciechowskiego jest tworzenie małych (prywatnych) historii na „terytorium” własnej ceramicznej głowy. Dystans, ironia, rozczarowanie, chęć „ucieczki z utopii” – jak najdalej od globalizmu, konsumpcji czy... zjednoczonej Europy – wizerunki ujęte w cykle o tytułach: Sztuka i polityki, Traumy, Psie głowy, Inside Out Outside In, ujawniają przenikanie tego co jawne i publiczne z tym, co prywatne, skryte, nieracjonalne.

Obecnie artysta robi zdjęcia, konserwuje dorobek ostatnich lat i przygotowuje jego całościową prezentację.kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2011-08-19 14:48:53, czytane: 4512 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego