ENG

Bartłomiej Kurzeja spędza zimę w Orońsku

Pobyty indywidualne

Po raz kolejny gościmy w Orońsku Bartłomieja Kurzeję – rzeźbiarza, medaliera, rysownika, scenografa, performera. Tegoroczny pobyt trwał będzie od grudnia 2011 do marca 2012 roku.

Artysta urodził się w 1975 w Nowym Targu. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W latach 1997–2002 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Stanisława Kulona i Jacka Siennickiego. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Piotra Gawrona. W 2003 roku ukończył Studium Edukacji Narodowej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, filia w Warszawie. W 1998 przebywał na stypendium naukowym w Maastricht (Holandia). W 2010 kandydował na urząd prezydenta RP.

Jego prace znajdują się w kolekcjach: Muzeum Literatury w Warszawie, Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Polskiej Akademii Nauk, w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Jest autorem statuetki – nagrody aktorskiej im. L. Sempolińskiego oraz nagrody dla młodych rzeźbiarzy im. M. Kołodyńskiego. W kręgu zainteresowań twórczych Bartłomieja Kurzei jest człowiek, jego walka z przeciwieństwami losu, życie codzienne. W swoich pracach rzeźbiarskich przedstawia ludzi znanych, ale także anonimowych.

W trakcie poprzednich pobytów w Orońsku artysta zrealizował m.in. portrety rzeźbiarskie: Feliksa Konecznego (1862–1949) – polskiego historyka i historiozofa, twórcy oryginalnej koncepcji cywilizacji, bibliotekarza i dziennikarza związanego ze środowiskiem krakowskim i lwowskim, Stanisława Kulona – znanego artysty rzeźbiarza, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który osobiście pozował do portretu (portret prezentowany był następnie na wystawie w Nowym Targu) oraz Jacka Siennickiego. Wiosną 2011 wykonał w drewnie postać przedstawiającą młodą dziewczynę, adeptkę sztuki z Nowego Targu oraz projekty do realizacji w materiale trwałym św. Kazimierza i króla Sielaw. Namalował też portret Małgorzaty, pracownicy CRP w Orońsku, który prezentowany był w Pałacu Józefa Brandta.

W trakcie tegorocznego zimowego pobytu w Orońsku Bartłomiej Kurzeja, techniką średniowiecznych mistrzów, wykonuje w drewnie relikwiarz – postać błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki oraz portret Franciszka Marduły, którego imieniem nazwane jest Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem.kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2012-01-02 11:42:41, czytane: 4984 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego