ENG

Anna Szalast

Pobyty indywidualne

Mój pobyt w Orońsku, w okresie od 12 stycznia do 15 czerwca 2012 r., poświęcony był pracom rekonstrukcyjnym zabytkowej płaskorzeźby bezmyślnie zniszczonej podczas remontu jednego z pałaców na Mazowszu. Praca moja miała charakter studyjny, nie związany z zamiarem użytkowym. Obiekt był zniszczony w 90% i nie wiadomo było czy uda się przywrócić jego pierwotny wygląd.

Przystępując do ratowania płaskorzeźby, kierowałam się jedynie chęcią przeprowadzenia eksperymentu, ale cierpliwością i pracą przywracałam powoli życie żałosnej kupce gruzów. Delikatne motywy płaskorzeźby wciśnięte bez żadnej dbałości o logikę fragmentów, oraz brakujące części całości tej układanki, zagubione w spękanej, rozlatującej się masie materii, stanowiły nie lada zagadkę. W dodatku nie zachowała się wiarogodna dokumentacja wyglądu pierwotnego. Oryginalne wyobrażenie reliefu zostało zduszone i zatarte grubą warstwą farby klejowej podczas kolejnych remontów wnętrza i w efekcie, uznane jako już nieprzydatne do adaptacji w nowej reprezentacyjnej funkcji obiektu, zbite ze ściany. Nowy właściciel nie zamierzał ratować zabytku, zastępując go podróbkami z tworzyw nowej generacji i stylistyki. W ten sposób wiele takich obiektów ginie bezpowrotnie.

Pracę tę zamierzam kontynuować, ponieważ w miejscach publicznych spotykamy wiele elementów, które w swoim czasie towarzyszyły architekturze. Są niemal niezbędne, wypełniając przestrzeń publiczną. Przekazują tajemnicze przesłanie, którego dziś sens zagubił się i niemal zatarł w świadomości. Obiekty te umierają zapomniane i nierozpoznawalne. I przed tym chcę je uchronić.

Anna Szalastkategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2012-11-30 10:30:02, czytane: 3691 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego