ENG

Bartłomiej Kurzeja – rzeźbiarz z Nowego Targu

Pobyty indywidualne

Już po raz kolejny z orońskich pracowni korzysta artysta rzeźbiarz, Bartłomiej Kurzeja. Tegoroczny pobyt obejmuje dwa zimowe miesiące: styczeń i luty. Artysta pochodzi z Nowego Targu. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem i Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Tematem twórczym Bartłomieja Kurzei jest człowiek. W swoich pracach rzeźbiarskich przedstawia ludzi znanych, ale także anonimowych. Jest autorem portretów rzeźbiarskich, m.in. Feliksa Konecznego – polskiego historyka i historiozofa, Stanisława Kulona – znanego artysty rzeźbiarza, który osobiście pozował do portretu oraz Jacka Siennickiego. Wykonał w drewnie relikwiarz – postać błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki oraz portret Franciszka Marduły, którego imieniem nazwane jest Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem. Te wymienione prace powstały w trakcie poprzednich pobytów w Orońsku.

W trakcie tegorocznego zimowego pobytu artysta realizuje dwa projekty rzeźbiarskie. Pierwszy to monumentalna rzeźba przedstawiająca postać św. Kazimierza, która będzie umieszczona na frontonie kościoła parafialnego w Grzebowilku w Diecezji Warszawsko-Praskiej w powiecie mińskim. Rzeźba przedstawia klęczącą postać świętego, który wyciągniętą ręką wskazuje na krzyż umieszczony na wieży kościelnej. Ma to związek z faktem przekazania z Rzymu relikwii św. Krzyża do tej małej parafii, co jest w obecnych czasach rzadkością.

Druga realizacja to rzeźba Matki Bożej Szkaplerznej, która będzie stanowiła element wiodący w dużym pomniku poświęconym Narodowym Siłom Zbrojnym oraz partyzantom antykomunistycznego podziemia. Pomnik będzie umieszczony w Ochotnicy Górnej w otoczeniu pięknej gorczańskiej przyrody.kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2013-01-31 08:41:08, czytane: 4457 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego