ENG

Beata Czapska – artystka z Francji

Pobyty indywidualne

Na przełomie stycznia i lutego gościmy w Orońsku rzeźbiarkę z Francji – Beatę Czapską. Artystka urodziła się w Warszawie. Ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Po studiach wyjechała do Paryża, gdzie została na stałe. Tam podjęła studia w École Nationale des Beaux Arts oraz rzeźbiła w pracowni René Coutelle'a.

Beata Czapska zdobyła sławę i uznanie na całym świecie. Jej twórczość koncentruje się wokół szeroko pojętego świata przyrody: flory i fauny. Szczególnie fascynuje ją świat zwierząt. Prace tworzy w różnych materiałach m.in. w drewnie, marmurze, granicie, serpentynicie, brązie. Jej rzeźby znajdują się w prywatnych kolekcjach we Francji, USA, Wielkiej Brytanii i Polsce. Prace artystki były wielokrotnie wystawiane we Francji, w Polsce, w Egipcie i w Belgii. W maju 2006 roku ekspozycją swoich prac w Salonach Ambasady Polskiej w Paryżu artystka rozpoczęła tournée po Polsce.

Twórczość Beaty Czapskiej, po raz pierwszy, zobaczyć można było w Orońsku w hallu Muzeum Rzeźby Współczesnej (26 sierpnia – 31 października 2006), gdy przygotowywała przywiezione rzeźby do pokazów, następnie jesienią 2010 roku na wystawie Podróże. Rzeźba i szkice w Galerii „Oranżeria”. Kolejne ekspozycje miały miejsce w Galerii Dominika Rostworowskiego w Krakowie i w warszawskiej Galerii Traffic. Ostatni etap polskiego tournée jej rzeźb to pokaz w Domu Miasta Saint-Etienne w Katowicach.

Rzeźby z cyklu Wilczy sen i Lotos,powstałe również w orońskich pracowniach, prezentowane były od 1 grudnia 2009 do 30 października 2010 roku na wystawie w Ambasadzie Francji w Warszawie.

W trakcie tegorocznego pobytu artystka ukończyła zaczętą w lecie wydrę z serpentynitu, kontynuuje też prace nad rozpoczętym podczas letniego pobytu pająkiem oraz przygotowuje do odlewu w żeliwie grupę siedmiu wilków pt. Seven Dreams. Realizacja ta będzie prezentowana na przygotowywanej wystawie, która odbędzie się w Perigord. Jest to region Francji z dużą ilością pięknych i ogromnych grot z podziemnymi jeziorami i rzekami. W tych okolicach jest znana ze swoich malowideł jaskinia Lascaux – to jaskinia krasowa w Akwitanii, w której w 1940 roku odkryto na ścianach prastare rysunki i malowidła wykonane w okresie paleolitu, namalowane około 15000–13000 r. p.n.e. Malowidła przedstawiają głównie zwierzęta (byki, konie, bizony, krowy, jelenie, koziorożce, jest nawet tzw. Sala Byków, Sala Kotów). Jaskinia Lascaux została odkryta przez czterech chłopców, którzy... wyciągali ze skalnej szczeliny psa. Gdyby nie ten zbieg okoliczności, nie wiadomo jak długo tajemnica akwitańskiej groty pozostałaby nadal tajemnicą.

Rada Regionalna w ramach promocji tego regionu organizuje w lecie wystawy artystów. Odbywają się one w grocie Padirac z podziemną rzeką. Ekspozycja Beaty Czapskiej będzie trwała ok. 4 miesięcy, prace zostaną ustawione na wodzie, więc dodatkowym elementem będzie ich odbicie w wodzie i wspaniała gra świateł z tym związana.

Poza grupą siedmiu wilków artystka zaprezentuje na wystawie również trzy rzeźby – Lotus, dwie foki – Otarie, grupę trzech wilków – Three Dreams, które oglądaliśmy na wystawie w Orońsku oraz małpę – Gardien, wystawianą w ambasadzie Francji.

JZEkategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2013-02-05 12:00:26, czytane: 3793 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego