ENG

Jadwiga Bardyszewska

Pobyty indywidualne

Absolwentka rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z rzeźby uzyskała w roku 1985 pod kierunkiem prof. Adolfa Ryszki. W twórczości artystki dominują rzeźby z brązu w technice wosku traconego. Uchwycone w ruchu postaci zwierząt i ludzi, mimo iż są wykonane w brązie, sprawiają wrażenie lekkich i ulotnych. Poza rzeźbą uprawia też malarstwo, w którym dominuje przyroda. We wczesnych pracach malarskich znalazła odbicie jej fascynacja z okresu studiów, tzn. konie.

Po studiach artystka pracowała jako pedagog w szkole w Łynie. Jako organizator oraz współorganizator plenerów, warsztatów plastycznych, włączyła się w rehabilitację przez sztukę osób niepełnosprawnych.

Została wyróżniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jest autorką licznych dzieł rzeźbiarskich i malarskich, które zdobyły uznanie i trafiły do kolekcjonerów krajowych i zagranicznych. W swoim dorobku ma wiele wystaw indywidualnych oraz udział w wielu wystawach zbiorowych. Jest członkiem Związku Plastyków Warmii i Mazur.

W czasie tegorocznego pobytu artystka tworzy z brązu cykl rzeźb Anioł Stróż.kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2013-02-06 08:51:31, czytane: 3891 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego