ENG

Sylwester Ambroziak

Pobyty indywidualne

Od 20 lutego do 31 marca z orońskiej pracowni korzysta Sylwester Ambroziak.

Artysta urodził się w 1964 roku w Łowiczu. Mieszka i pracuje w Warszawie. W latach 1983–1989 studiował na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięaknych w pracowniach profesorów Jerzego Jarnuszkiewicza, Stanisława Kulona i Grzegorza Kowalskiego. Naukę rysunku pobierał u prof. Mariana Czapli. Dyplom uzyskał w 1989 roku w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego (praca dyplomowa Kuszenie św. Antoniego). Początkowo Sylwester Ambroziak tworzył wielkoformatowe rzeźby w drewnie. W ostatnich latach wykorzystuje w swoich pracach również silikon, żywicę i włókno szklane. Obok tych dzieł tworzy kameralne formy z brązu, aluminium i wosku. Artysta należy do najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców. Figury Ambroziaka charakteryzują grubo ciosane sylwetki i nieproporcjonalnie duże głowy z „murzyńskimi” rysami twarzy. Postaci mają krótkie nogi, wydłużony tułów i długie ręce oraz wyraźnie zaznaczone organy płciowe. Artysta poddaje je groteskowej deformacji, przez co nabierają specyficznego, ekspresyjnego uroku.

Silikonowe rzeźby artysta często barwi na kolor zielony, szary, biały i różowy. Figury stylizowane są podobnie jak drewniane, lecz zastosowany materiał nadaje im swoistą miękkość i lekkość.

Sylwester Ambroziak jest uczestnikiem bardzo wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, zarówno krajowych jak i zagranicznych. W Orońsku w ostatnich latach można było oglądać jego prace dwukrotnie: w 2008 roku w Galerii „Oranżeria” prezentowana była wystawa Niewiniątka oraz od listopada 2012 do stycznia 2013 roku w Muzeum Rzeźby Współczesnej Szklane paciorki.

Prace artysty znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Rzeźby Współczesnej CRP w Orońsku, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Bielsko-Białej, Centrum Sztuki Współczesnej Galeria El w Elblągu, Starego Browaru w Poznaniu, Galerii Miejskiej „Arsenał” w Poznaniu, Kunsthalle Exnergasse w Wiedniu, Galerii Promocyjnej w Warszawie, Fundacji Kultury w Warszawie, Kunstbahnhof w Herrnhut (Niemcy), Erlbach – Eubabrunn w Plauen (Niemcy) oraz w prywatnych zbiorach w Polsce, Austrii, Francji, Niemczech, Belgii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Luksemburgu i Szwecji.

W trakcie zimowego pobytu Ambroziak pracuje nad kolejnymi, charakterystycznymi dla swojej twórczości, figurami.kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2013-03-08 13:50:50, czytane: 4589 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego