ENG

Artystka z USA

Pobyty indywidualne

Od 23 września do 3 października w orońskiej pracowni gościliśmy artystkę z USA, Barbarę Kobylińską. Pani Barbara urodziła się w Łomży. W latach 1970–1975 studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. Następnie rozpoczęła studia podyplomowe na Wydziale Scenografii u prof. Józefa Szajny, które ukończyła w 1977 roku.

Obecnie mieszka w Southfield (USA), ma obywatelstwo polsko-amerykańskie. Jest członkiem Międzynarodowej Grupy Rzeźbiarzy w Washington DC.

Przez przypadek odkryła, że jej powołaniem jest rzeźba ceramiczna i poświęciła jej cały swój czas i talent. Wykonuje duże formy, np. ptaszyska, wykorzystując rury ceramiczne. Łączy ceramikę z metalem, wikliną, maluje ją farbami akrylowymi, uzyskując zaskakujące efekty.

Brała udział w licznych wystawach m.in. w: Centrum Sztuki, Aruwgton; Watergate Gallery, Waszyngton; Grand Rapids, Michigan; Loveland, Colorado; „Sofa”, Chicago, Illinois; „West Sofa”, Santa Fe, Nowy Meksyk.

Prace artystki znajdują się np. na pokładzie wycieczkowa „Oasis of the Sea” na Karaibach, w Town Bank w Virginia Beach; w Ogrodzie Botanicznym w Waszyngtonie oraz w centrach handlowych i biurowcach większych miast USA.

Jest też zdobywczynią nagród za prace rzeźbiarskie, m.in. nagroda za rzeźbę w Newport News, Waszyngton; nagroda za cykl prac „Ruroptaki”.

W sierpniu 2012 roku Barbara Kobylińska była jedną z uczestniczek V edycji Międzynarodowego Pleneru Ceramicznego „Lab Oro” , który odbył się właśnie w Orońsku.

W trakcie tegorocznego, dziesięciodniowego pobytu pani Barbara wykonała prace z cyklu „Dziwolągi małe i duże”. Są to realizacje ceramiczne malowane kolorowymi farbami, które w połączeniu z różnorodnymi narzędziami, np. klucz francuski, żabka, młotek, tłuczek, pompki, lejki, sitka tworzą fantastyczne, niespotykane dziwolągi.kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2013-10-04 13:56:17, czytane: 3403 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego