ENG

Beata Czapska

Pobyty indywidualne

W listopadzie już po raz drugi w tym roku pracuje w Orońsku rzeźbiarka z Francji – Beata Czapska. Pani Beata jest od lat stałym gościem orońskiego Centrum. Tu powstało wiele jej rzeźb, które prezentowała zarówno w Polsce jak też poza jej granicami i to pozwala nam traktować ją jako naszą nieformalną ambasadorkę, gdyż dzięki niej informacje o Orońsku trafiają do wielu miejsc w świecie.

Z wykształcenia jest architektem i przez wiele lat pracowała w tym zawodzie w Paryżu… „Gdyby wtedy ktoś mi powiedział, że zostanę rzeźbiarką – to uznałabym to za dobry dowcip…”

Beata Czapska od ok. 40 lat mieszka we Francji. To tam, w paryskiej pracowni mistrza Coutelle po raz pierwszy zetknęła się z rzeźbą. W ciągu aktywnej pracy twórczej stworzyła ponad 150 rzeźb. Artystka pokazuje w nich świat będący pochwałą piękna natury i wolności tworzenia. Przedstawiają one głównie dzikie zwierzęta, uchwycone w momencie manifestacji własnej niezależności – wyzwolone, i zarazem łagodne, imponujące miękkością linii i delikatnością kształtu. Zwierzęta są perfekcyjnie wykonane, każdy detal tak idealnie dopracowany, że ma się ochotę wziąć je na ręce, przytulić, poczuć miękkość oraz emanujące z nich ciepło. Na te elementy składa się wspaniała technika i trafny wybór materiału (kamień, drewno, brąz, żywice). Artystka rzeźbi także postaci ludzkie, wykonuje też portrety w kamieniu i brązie. Jej rzeźby znajdują się w prywatnych kolekcjach we Francji, USA, Wielkiej Brytanii i w Polsce. Prace Beaty Czapskiej można było zobaczyć także w Centrum Rzeźby w Orońsku, we wrześniu 2010 roku na wystawie Podróże w Galerii „Oranżeria”.

We wrześniu 2013 roku rzeźbiarka stworzyła instalację Seven Dreams w ogrodzie Pałacu Monako, rezydencji ambasadora RP w Paryżu. Monumentalna grupa pędzących wilków, symbolizująca wolność, wspaniale prezentuje się w ogrodzie ambasady, wprowadza w jej przestrzeń dynamiczny akcent. Instalacja ta zbiega się z wystawą rzeźb i rysunków artystki w paryskiej Galerii Flora Jansem nieopodal Pałacu Elizejskiego. Seven Dreams były wcześniej pokazane w ogrodach ambasady francuskiej w Warszawie. 

Obecnie Beata Czapska kontynuuje rozpoczęte wcześniej prace w sjenicie nad rzeźbą monumentalną Wilczy pejzaż oraz wykonuje figurki zwierzaków, m.in. Macierzyństwo (granit brązowy) oraz Field (granit czarny), które pokazane zostaną na międzynarodowej wystawie Ecce Animalia, która w marcu 2014 roku będzie miała miejsce w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2013-11-22 14:19:30, czytane: 4981 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego