ENG

ALAIN LAPICORÉ – artysta rzeźbiarz z Francji

Pobyty indywidualne

W kwietniu 2014 roku CRP w Orońsku gościło artystę z Francji, Alaina Lapicoré’a. Studiował rzeźbę w pracowni Philippe Desomberg w Ecole des Arts w Braine-l’Alleud (Belgia) oraz land art pod kierunkiem Xaviera Fernandeza.

Po opuszczeniu pracowni rzeźbiarskiej w roku 2003, połączył pasję do gór, pustyni i podróżowania z twórczością artystyczną. Podróżuje z plecakiem, przebywa z lokalnymi mieszkańcami, korzysta z używanego przez nich transportu publicznego, zatrzymuję się tak jak oni w skromnych hotelach. Bliski kontakt z autochtonami jest ważnym aspektem jego drogi twórczej.

Wędrując, tworzy prace zintegrowane z krajobrazem, skonstruowane z przydrożnych kamieni lub innych materiałów natury. Kluczowym elementem jego działań jest światło, podkreślające piękno przyrody oraz form przez niego wykreowanych. Wielokrotnie eksponuje fotografie swoich efemerycznych instalacji.

W ten sposób zaznaczył swoją obecność m.in. w: Jordanii, Maroku, Tunezji, Libii, Egipcie, Turcji, Portugalii, Palestynie, Izraelu, Szwajcarii, Hiszpanii, Algierii, Gwatemali, Meksyku, Argentynie, Chile, Belgii, we Włoszech, na Krecie, Malcie, Cyprze, Maderze i w rodzinnej Francji.

Dwa tygodnie kwietnia 2014 roku to już szósty (od września 2013) pobyt artysty w CRP. Kolejne powroty zaowocowały pracami w kamieniu, brązie, gipsie i porcelanie, tym samym nastąpił powrót artysty do kameralnej twórczości rzeźbiarskiej.kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2014-04-29 11:33:05, czytane: 7249 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego