ENG

Jan Stanisław Wojciechowski

Pobyty indywidualne

W sierpniu z orońskiej pracowni korzysta dr Jan Stanisław Wojciechowski – artysta rzeźbiarz, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej ASP, krytyk i teoretyk sztuki, kurator licznych wystaw, animator kultury, kulturoznawca, autor wielu artykułów i książek z szeroko pojętej kultury artystycznej. Obecnie wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od kilku lat jest członkiem Rady Programowej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Tworzy obiekty rzeźbiarskie, aranżacje przestrzenne i prace z pogranicza sztuki użytkowej, posługuje się też innymi mediami. Autor wielu wystaw indywidualnych, uczestnik licznych wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.

Centrum Rzeźby Polskiej prezentowało w 2005 roku prace artysty na wystawie Archiwum głowy, na której zaprezentował po raz pierwszy nowe realizacje z cyklu Duch wieje kędy chce oraz kilka wcześniejszych obiektów, m.in. Romantyczny duch powierzchni, Polityka historyczna i Psie głowy.

Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą oraz w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, kolekcji Galerii Studio, CRP w Orońsku.

Jest autorem rzeźby-pomnika Otto Freundlicha w Słupsku, zrealizowanej w roku 2007 w trakcie letniego pobytu w Orońsku, dzieła wpisującego się w projekt Europejskiej Drogi Rzeźb.

W orońskich pracowniach artysta przez wiele lat tworzył swój ulubiony cykl prac – małe (prywatne) historie na „terytorium” własnej ceramicznej głowy, wizerunki ujęte w cykle o tytułach: Sztuka i polityki, Traumy, Psie głowy, Inside Out Outside In.

W trakcie tegorocznego pobytu Jan Stanisław podjął się nowego zadania, mianowicie postanowił odtworzyć w glinie postać swojej ukochanej suczki, Hesi. Wykonanie tego zadania nie jest proste, gdyż praca z ruchliwym modelem nie jest sprawą łatwą, wymaga wielu sztuczek, zabiegów i cierpliwości. Wkrótce przekonamy się, czy artysta podołał temu wyzwaniu i czy Hesia-rzeźba jest tak piękna jak ta realna.kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2014-08-28 08:57:04, czytane: 4447 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego