ENG

Pobyt twórczy prof. Mariana Molendy

Pobyty indywidualne

Od 15 do 24 września w orońskiej pracowni gościliśmy artystę rzeźbiarza Mariana Molendę. Jest to pierwszy twórczy pobyt artysty w Orońsku, w trakcie którego powstało pięć prac: „Katedra” – drewno łączone z metalem (120 × 40 × 30 cm); „Spowiedź” – drewno (60 × 40 × 30 cm); „Spotkanie” – drewno (70 × 30 × 40 cm); „Przodkowy” – drewno patynowane (40 × 25 × 15 cm); „Wariacje z powtórzeniami” – metal (20 × 30 × 50 cm).

Prof. Marian Molenda urodził się w 1958 roku w Baranowie Lubelskim. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, a w 1983 studia na Wydziale Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni profesora Franciszka Duszeńki. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki w latach 1983–1985. Obronił następnie doktorat, później uzyskał stopień doktora habilitowanego. W 2013 roku uzyskał tytuł naukowy profesora belwederskiego w zakresie sztuk pięknych. Kieruje pracownią rzeźby w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego na stanowisku profesora. Od połowy lat 80. mieszka i tworzy w Nysie.

Poza rzeźbą monumentalną wykonuje małe formy rzeźbiarskie, rzeźbę kameralną, prace malarskie, rysunek i ceramikę. Inspiracją dla twórczości artysty jest człowiek z jego bagażem problemów. Najczęściej do swoich realizacji wykorzystuje kamień, drewno i metal, ponadto żywice epoksydowe, glinę, beton, gips, eksperymentuje łącząc różne tworzywa rzeźbiarskie.

Zorganizował ponad 40 wystaw indywidualnych, brał także udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i poza granicami, m.in. Czechy, Niemcy, USA, Francja, Rosja, Chiny, Węgry, Włochy. Jest autorem pomników w Nysie, Radomiu, Opolu, Wrocławiu, Katowicach, Strzelcach Opolskich i Prudniku. Za swoje dokonania otrzymał wiele nagród o zasięgu regionalnym i krajowym.

Uniwersytet Opolski otoczony jest jedynymi w swym rodzaju rzeźbami autorstwa artysty Mariana Molendy. Na skwerach, przed wejściem głównym do uczelni, można podziwiać postaci związane z miastem. Są to Agnieszka Osiecka z piórem w dłoni i rozsypanymi u stóp kartkami. Tuż za jej plecami stoi w grubych okularach, ze skórzaną torbą na ramieniu Jerzy Grotowski – twórca teatru eksperymentalnego, założyciel opolskiego Teatru Trzynastu Rzędów. W głębi dziedzińca, oparty o gitarę, w kapeluszu z szerokim rondem – Czesław Niemen, są jeszcze Starsi Panowie Dwaj – Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski. Na Wzgórzu Uniwersyteckim zobaczyć można również postać Jonasza Kofty.

Inne miasta również mogą pochwalić się pomnikami autorstwa profesora M. Molendy. Przed siedzibą Polskiego Radia w Katowicach stoi mosiężna ławka z rzeźbą Stanisława Ligonia, w Radomiu w 2012 roku przed gmachem ZSM stanął pomnik wybitnej polskiej śpiewaczki operowej Marii Fołtyn, w stroju moniuszkowskiej Halki, w Prudniku zaś pomnik Jana Pawła II z kardynałem Stefanem Wyszyńskim.

Artysta uczestniczył w licznych konkursach. W ogólnopolskim konkursie na pomnik pomordowanym w podtoruńskiej Barbarce zajął I miejsce i zrealizował w granicie pomnik-rzeźbę klęczącej nad mogiłą postaci, która upamiętnia ofiary hitlerowskiej zbrodni. Pomnik Ku Czci Pomordowanych został odsłonięty w 2009 roku w 70. rocznicę straceń mieszkańców Torunia. Znalazł się też w trójce laureatów ogólnopolskiego konkursu na rzeźbę przedstawiającą Kazimierza Górskiego, która miała stanąć przed Stadionem Narodowym w Warszawie. W ostatecznym rozstrzygnięciu projekt artysty zajął II miejsce.kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2014-09-24 12:14:13, czytane: 3852 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego