ENG

EWA BEYER-FORMELA

Pobyty indywidualne

Od 23 października do 7 listopada 2014 po raz kolejny w orońskiej pracowni tworzyła swoje prace artystka z Sopotu, Ewa Beyer-Formela, związana od lat z Orońskiem. Tu powstała jedna z jej pierwszych realizacji, licząca cztery i pół tony rzeźba w marmurze „Dwa źródła”, która od lat 80. stoi w sopockim parku.

W trakcie tegorocznego pobytu pani Ewa przygotowywała prace ceramiczne w związku z organizowaną latem 2015 roku, przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, wystawą z okazji 55-lecia jej pracy twórczej.

Ewa Beyer-Formela pochodzi z Pomorza, urodziła się w Kartuzach. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Stanisława Horno-Popławskiego. Dyplom uzyskała w 1960 roku. Zaraz po studiach pracowała przy odbudowie starego Gdańska ze zniszczeń wojennych, wykonując prace rzeźbiarskie w kamieniu. Zajmuje się rzeźbą plenerową, kameralną, rysunkiem oraz malarstwem pastelowym. Rysunek, akwarela, pastel najczęściej towarzyszą jej pracom rzeźbiarskim na wystawach. Tworzy w marmurze, granicie, drewnie, metalu, ceramice, często łączy różne materiały rzeźbiarskie, co daje bardzo ciekawe efekty.

Integralną częścią jej życia twórczego są plenery rzeźbiarskie pozwalające na bliski kontakt z naturą. Od 1974 jest inicjatorką i organizatorką plenerów rzeźby w granicie we Wdzydzach Kiszewskich. Ponadto brała udział w plenerach ogólnopolskich i międzynarodowych m.in. w: Hajnówce, Wdzydzach Kiszewskich, Gdańsku Oliwie, Orońsku, Grudziądzu, Wrocławiu oraz we Francji i w Niemczech.

Swoje rzeźby prezentowała w Sopocie, Krakowie, Gdańsku, Białymstoku, Warszawie, Grudziądzu, Opocznie, Łodzi, Koszalinie, Elblągu, Orońsku, Poznaniu, Wrocławiu, Stroniu Śląskim, Starej Morawie, Stalowej Woli, Pucku oraz poza granicami kraju w: Niemczech, Włoszech, Francji.

Prace Ewy Beyer-Formeli znajdują się w: Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Muzeum Regionalnym w Opocznie, Galerii El w Elblągu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galerii ZAR w Warszawie, Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz w prywatnych i państwowych zbiorach w Polsce, Niemczech, Francji, Belgii, Szwajcarii, Włoszech, Norwegii, Finlandii i Kanadzie.

Ewa Beyer-Formela od wielu lat w swojej twórczości uwiecznia piękno Ziemi Kłodzkiej, jej przyrodę, architekturę starych domostw, barokowych kościołków, przydrożnych kapliczek. Przyczyniła się do zainicjowanego przez ks. Stefana Witczaka zwanego „Kruszyną” projektu odbudowy kaplic i kapliczek w Dolinie Białej Lądeckiej, do których wykonała liczne figury Madonn do ołtarzy, kapliczek, wystrój wnętrza kościółka w Karpowie, drogę krzyżową do remontowanego sanktuarium maryjnego na górze Cierniak oraz wiele innych prac.

W 2010 roku prace artystki można było oglądać w Galerii „Oranżeria” Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

W roku bieżącym jej marmury i pastele prezentował Ośrodek Kultury w Gołuchowie, ponadto brała udział w wystawie „Gdańscy rzeźbiarze” w Oslo (Norwegia).

Ewa Beyer-Formela jest laureatką licznych nagród i wyróżnień. W 2010 roku otrzymała medal Gloria Artis, a także stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego.kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2014-11-12 09:31:43, czytane: 3808 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego