


Dzieje się w czerwcu!
warsztaty | spotkania
4 czerwca 2023
„Sztuka od kuchni” – warsztaty ceramiczno-kulinarne
miejsce: Muzeum Rzeźby Współczesnej
początek: godz. 12.00
wstęp płatny: 20 zł od osoby
Zapisy na warsztaty: tel. 48 618 40 27 w. 59 lub 18, e‑mail: edukacja@rzezba-oronsko.pl
Gościem na naszych warsztatach będzie Antek Wasik, uczestnik programu MasterChef Junior. Lepiąc kulinarne przysmaki z gliny, porozmawiamy z nim na temat jego pasji. Dowiemy się, jak młody kucharz zainteresował się gotowaniem oraz porównamy pracę w glinie z pracą w materiale jakim jest ciasto na pierogi.
18 czerwca 2023
„Ceramiczna niedziela w CRP” – warsztaty rodzinne
miejsce: Muzeum Rzeźby Współczesnej
godz. 11.30 – 13.00 (rodzice z dziećmi od 5. roku życia)
godz. 14.00 – 15.30 (osoby dorosłe)
wstęp płatny: 20 zł od osoby
Zapisy na warsztaty: tel. 48 618 40 27 w. 59 lub 18, e‑mail: edukacja@rzezba-oronsko.pl
W trakcie zajęć poznamy warsztat, techniki i technologie oraz materiały wykorzystywane w pracy ceramika. Poprzez kontakt z gliną, zdobywamy pierwsze doświadczenia na kole garncarskim i tworzymy własne dzieła.
Organizator zastrzega możliwość odwołania zajęć z przyczyn niezależnych. Obecność opiekuna na warsztatach rodzinnych obowiązkowa, liczba miejsc ograniczona.
Zamówienia warsztatów dla grup zorganizowanych:
Kontakt możliwy od wtorku do soboty w godzinach 10:00–15:00
tel.: 48 618 45 16, w. 59, 18
e‑mail: edukacja@rzezba-oronsko.pl
Możemy dopasować ofertę do indywidualnych potrzeb grupy.
wernisaże 24.06.2023
10. Triennale Młodych: Utrwalanie / X Трієнале Молодого Мистецтва: Утривалення
kuratorzy: Stanisław Małecki, Lia Dostlieva, Andrii Dostliev
wystawa czynna do 3.09.2023
Triennale Młodych, organizowane przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, to impreza z ponad 30-letnią tradycją. Od samego początku pełniło ono rolę przeglądu najciekawszych postaw twórczych prezentowanych przez początkujących artystów. W tym roku, jubileuszowa 10. edycja wydarzenia powstaje we współpracy polskich i ukraińskich twórców kultury. Kuratorzy, w procesie otwartego naboru, wybrali prace odnoszące się do potrzeby współpracy między dwoma społeczeństwami.
Podobnie jak podczas poprzednich edycji, dzień otwarcia wypełniony będzie intensywnym programem performatywno-muzycznym, który zwieńczony zostanie DJ-skim setem w przestrzeni Parku Rzeźby.
Jako organizatorzy wydarzenia, planujemy organizację specjalnych busów z Warszawy, Krakowa i Radomia do Centrum Rzeźby Polskiej. O godzinie i miejscu odjazdu z poszczególnych miast poinformujemy w tygodniu poprzedzającym wernisaż.
Maurizio Elettrico, Imago mundi
kuratorka: Marta Wróblewska
współpraca: Paulina Kuhn
wystawa czynna do 3.09.2023
W onirycznej postbarokowej instalacji neapolitański artysta posłużył się archetypem ogrodu. Ogród jako model kosmosu jest wszechobecny od zamierzchłych czasów w kulturach świata. Instalacja Imago mundi oddziałuje na styku rozmaitych obszarów i przypisanych im poetyk. Przetwarzając i zestawiając elementy pochodzące ze świata organicznego i nieorganicznego w osobliwe kombinacje obrazów, słów, dźwięków i zapachów, Elettrico odmalowuje spekulatywny scenariusz równoległej pseudorzeczywistości.
wystawy
Haptyczny rezonans materii: Maria Papa Rostkowska i gościnie w stulecie urodzin artystki
kuratorka: Marta Smolińska
współpraca: Jarosław Pajek
wystawa czynna do 4.06.2023
W stulecie swoich urodzin Maria Papa Rostkowska do orońskiego Muzeum Rzeźby zaprosiła jedenaście artystek-rzeźbiarek, by wspólnie napawać się pięknem rzeźb. Obok prac „gospodyni” swoje dzieła prezentują: Magdalena Abakanowicz, Agata Agatowska, Iwona Demko, Barbara Falender, Maria Jarema, Katarzyna Kobro, Martyna Pająk, Maria Pinińska-Bereś, Barbara Stańczak, Alina Szapocznikow, Magdalena Więcek.
Więcej: Haptyczny rezonans materii | Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (rzezba-oronsko.pl)
Hanna Nowicka. MONADY
kurator: Leszek Golec
wystawa czynna do 11.06.2023
Na wystawie Monady prezentowane są prace z lat 2000–2023 odwołujące się do ciała jako podmiotu uwikłanego w sferę emocjonalną, łączącą się z pojęciem bliskości i jej ambiwalentnym charakterem. Problemem poruszanym na ekspozycji jest kwestia jak ciało/podmiot kreowane jest przez kontekst kulturowy i społeczny.
Więcej: MONADY | Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (rzezba-oronsko.pl)
Monika Drożyńska. Jota złośnica
kuratorka: Paulina Khun
wystawa czynna do 11.06.2023
Na wystawie Jota złośnica Monika Drożyńska nawiązuje do walk o polską ortografię z przełomu XVIII i XIX wieku i pozwala materializować się historii na własnych zasadach. W Galerii Kaplica, za pomocą wyhaftowanych kul, artystka wprawia historię w ruch, słowa zamieniając w ciało, a dawne spory w zabawę. Drożyńska wciela się w kuglarkę, by zatrzeć granicę między baśnią i historycznymi faktami i z dystansu opowiedzieć o naturze językowych i politycznych konfliktów.
Więcej: Jota złośnica | Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (rzezba-oronsko.pl)
Sam Havadtoy. Memory of love
kuratorka: Marlena Kruk
wystawa czynna do 20.08.2023
Gra Sama Havadtoya materiałami, formami i twórczymi gestami innych artystów pozostaje w relacji do czasu, który spędził w Nowym Jorku w środowisku gwiazd popkultury: Yoko Ono, Johna Lennona, Andy’ego Warhola i in. Jako projektant wnętrz wszedł wówczas w świat sztuki i sam zaczął tworzyć. Na wystawie prezentowane są prace artysty z późniejszych okresów, takich jak seria artystycznych opracowań postaci Disneya czy prześmiewcze popiersia Stalina.
Wystawa poplenerowa – Sympozjum Rzeźby Współczesnej – 2022 Znaki czasu
miejsce: Park Rzeźby
wystawa czynna do 18.09.2024
Jesienią 2022 roku w CRP odbyła się III edycja Sympozjum Rzeźby Współczesnej, której tematem były Znaki czasu. W Parku Rzeźby można oglądać prace powstały w trakcie tego spotkania. Wśród autorów znaleźli się: Jerzy Dobrzański, Bente Kluge, Tomasz Krzpiet, Alicja Łukasiak, Dorota Morawiec-Winiarska, Marco Antonio Moreno Navarro, Monika Szpener, Piotr Wesołowski, Agata Zboromirska.
Projekty zrealizowane przez uczestników odznaczają się dużą różnorodnością interpretacji hasła przewodniego. Rozsiane w przestrzeni parkowej prace cechują odmienne postawy twórcze, różne podejścia do materii rzeźby/czasu.
Godziny pracy CRP
Ekspozycje w galeriach i pałacu czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałku.
Od 1 kwietnia do 31 października:
od wtorku do piątku: 10.00 – 17.00
sobota – niedziela: 10.00 – 18.00.
Do wszystkich obiektów obowiązuje jeden bilet wstępu.
Park Rzeźby – wstęp bezpłatny codziennie od 7.00 rano do zmroku.
Do zobaczenia w Centrum!