


Warsztaty plastyczne
W czasie warsztatów można odkryć nowe oblicza znanych technik plastycznych. Rzeźba – ruchoma z papieru, a może miękka do przytulania? Malarstwo – realistyczne czy eksperymentalne i abstrakcyjne? Teatrzyk – jak to jest wykreować swoją własną historię? Fotografia – nie cyfrowa w sekundę, a wymagająca cierpliwości, przypominająca starodawną technikę ilustracji.
Brzmi ciekawie? Zapraszamy do wyboru spośród palety możliwości!
Wszystkie zajęcia plastyczne odbywają się w przestrzeni warsztatowej dla maksymalnie 25-osobowych grup.
Proponowane warsztaty:
Wszyscy jesteśmy światłoczuli
(wiek uczestników: 10–18)
Fotografia eksperymentalna – nauka o historycznej metodzie utrwalania obrazów połączona z praktyką warsztatową pozwalającą na wykonywanie własnych „starych fotografii”, bez użycia aparatu, w technice cyjanotypii.
Zajęcia sezonowe prowadzone od maja do września
Laboratorium koloru
(wiek uczestników: 6–13)
Poznawanie „malarskiej” przeszłości Orońska, eksperymentowanie w technice akwareli, nauka o kolorze i doświadczenia w mieszaniu barw.
Kolaż i szablon
(wiek uczestników: 6–13)
Wybrane dzieła z kolekcji CRP przedstawione zostaną w formie szablonu i posłużą uczestnikom warsztatów do zabawy. Zestawienie różnych technik plastycznych sprawi, że powstaną oryginalne dzieła, pełne zadziwiających zestawień.
Tajemniczy dworek Brandta w 3D
(wiek uczestników: 6–13)
Każdy z uczestników zbuduje z papieru własną wersję dworku Józefa Brandta. Wykorzystując unikatową technikę pop-up, która polega na wycinaniu i wklejaniu elementów, stworzymy przestrzenną makietę 3D.
Teatrzyk kamishibai
(wiek uczestników: 6–13)
Kameralny teatrzyk dla dzieci inspirowany Dalekim Wschodem. Podczas warsztatów przywołamy japońską technikę opowiadania historii z wykorzystaniem papierowych, ilustrowanych plansz.
Lekcja anatomii
(wiek uczestników: 6–18)
Warsztaty polegające na wykonaniu odlewu własnej dłoni. Specjalnie dobrane materiały pozwolą uzyskać hiperrealistyczny efekt: widoczne będą nawet linie papilarne.
Przytul rzeźbę
(wiek uczestników: 6–13)
Kamień, drewno, metal… czy rzeźba zawsze musi być twarda? Współczesna historia sztuki udowadnia, że formy przestrzenne mogą powstawać również z miękkich tkanin. Uczestnicy zajęć będą mogli stworzyć własne prace, będące zarówno rzeźbą, jak i np. przytulanką.