
Europejskie Dni Dziedzictwa w Orońsku
„Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”
10 września 2023, godz. 12.00–18.00
Udział w wydarzeniach Europejskich Dni Dziedzictwa po okazaniu bezpłatnego biletu
(do pobrania w Księgarni Artystycznej w Muzeum Rzeźby Współczesnej)
WARSZTATY
„Tańcowała igła z nitką”, godz. 14.00–16.00
warsztaty wyszywania dla dorosłych
Hafciarstwo było nieodzownym elementem edukacji młodych panien w XIX wieku. Haft był jednym z ulubionych i najczęściej wykonywanych zajęć przez kobiety. Ozdabiano nim dodatki do sukien, m.in. kołnierze, mankieciki, ale również obicia mebli czy chusteczki. Techniką tą wykonywano ponadto makaty oraz dekoracyjne obrazki.
Modny był wówczas haft krzyżykowy, a gotowe wzory, wraz z rysunkami haftów i innych robótek dostępne były już w latach czterdziestych XIX wieku w żurnalach mody.
Warsztaty poprowadzą pasjonatki haftowania z Klubu Seniora w Orońsku: Marianna Michałowska i Jadwiga Falińska.
Liczba miejsc ograniczona, zapisy: m.kruk@rzezba-oronsko.pl (liczy się kolejność zgłoszeń)
„Dworek 3D”, godz. 12.00–14.00, 15.00–17.00
warsztaty plastyczne dla dzieci wraz z opiekunami
Wiele dzieci zafascynowanych starymi zamkami czy pałacami pragnie posiadać właśnie taką budowlę „na zawsze”, chociaż w wersji mini. Wszystkim chętnym stwarzamy możliwość zbudowania z papieru własnej wersji dworku Józefa Brandta. Wykorzystując unikatową technikę pop-up, która polega na wycinaniu i wklejaniu elementów, uczestnicy zbudują przestrzenne makiety 3D i w ten sposób staną się ich właścicielami.
„Dworskie świecidełka”, godz. 13.00–15.00, 15.30–17.30
warsztaty tworzenia biżuterii
Warsztaty idealne dla tych, którzy bez świecących dodatków nie mogą wyjść z domu. Artystka i miłośniczka tworzenia biżuterii Dorota Dąbrowska pokaże jak wykonać jedyną w swoim rodzaju biżuterię zainspirowaną dworskimi klejnotami. Swoją indywidualność będzie można zaznaczyć poprzez wybranie motywu, który znajdzie się pod szklanym kaboszonem.
Kolekcja fantastycznych okazów przyrodniczych, godz.12.30–14.30, 15.00–17.00
warsztaty plastyczne
Pierwszy właściciel Orońska, Franciszek Ksawery Christiani, kolekcjonował okazy przyrody i minerały. Korzystając z suszonych kwiatów, gałązek i innych darów natury – czyli współczesnych okazów przyrodniczych – samodzielnie stworzymy pracę plastyczną. W artystycznych i przyrodniczych poszukiwaniach przewodnikiem będzie Marzanna Dykyj, pasjonatka przyrody i sztuki.
OPROWADZANIE / PREZENTACJA / OPOWIEŚĆ
Oprowadzanie po Pałacu Józefa Brandta, godz. 14.00 oraz 17.00
Dorosłym miłośnikom historii regionalnej i osobom zainteresowanym dziedzictwem Orońska proponujemy oprowadzanie po pałacu. Wspólnie z przewodnikiem cofniemy się do czasów Franciszka Ksawerego Christianiego i następujących po nim rodzinach Pruszaków i Brandtów, i dzięki opowieściom poczujemy atmosferą XIX-wiecznego dworu.
„Orońsko. Historia miejsca i ludzi”
Wystawa fotografii historycznej z archiwum CRP oraz prywatnych fotografii mieszkańców Orońska.
Miejsce: wzdłuż południowej ściany Pałacu Józefa Brandta.
Grupa – Baśnie z sześciu stron świata, godz. 16.00–17.00
W tajemniczym parku, zawsze wieczorem, tu i tam przemyka zagadkowy cień. Biegnie w pośpiechu i znika między drzewami. Czasem zabłąkany przechodzień dojrzy rąbek białej sukni czy kawałek biskupiej stuły. Nad stawem pośród porannej mgły niesie się śpiew młodej dziewczyny, która przyszła obmyć zmęczone ręce i stopy w pałacowym stawie. Tu i tam słychać plusk wodnika, który chowa się w bagnistej wodzie. Park żyje po swojemu. W rzeźbach zaklęte są historie przyniesione z wielu stron Europy. Opowiadacze z Grupy Baśnie z Sześciu Stron Świata, w składzie: Agata Dzik, Dariusz Wróbel i gościnnie Ryszard Ryziewicz, podczas Europejskich Dni Dziedzictwa zabiorą Państwa w magiczną podróż. Podążymy śladami zjaw i mar żyjących w pałacowym parku. Opowiemy historie i legendy, które zmrożą krew w żyłach, zakręcą łezkę w oku i przeniosą słuchaczy w nieznany dotąd świat…
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych z Szydłowca, godz. 13.00–17.30
Wszystko ma swój początek, podobnie jest z instrumentami muzycznymi, które przez lata się zmieniały. Niektóre są już tylko eksponatami, inne są wykorzystywane do dzisiaj. Dzięki uprzejmości Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych z Szydłowca otrzymamy możliwość nie tylko obejrzenia, ale także zagrania na ludowych instrumentach. Dla pasjonatów i poszukiwaczy nowych doznań przeprowadzone zostaną także warsztaty budowy burczybasów. Gratka dla dzieci w różnym wieku.
Spotkanie dworskie z poezją Amelii Pruszak, godz. 15.00 oraz 17.00
W typowym pomieszczeniu kobiecym, buduarze, w świat XIX-wiecznych zwyczajów panien dworskich wprowadzi nas Joanna Nagay, starszy kustosz zbiorów bibliotecznych CRP. W swoją opowieść wplecie wiersze Amelii Pruszak, znaną w kręgach towarzyskich śpiewaczkę i poetkę.
Herbatka u Amelii
Jak wyglądałyby XIX-wieczne selfie? Panie w szykownych kapeluszach, panowie w cylindrach dokumentujący popołudniowe spotkanie przy herbatce? Zapraszamy naszych zwiedzających do specjalnie zaaranżowanego miejsca w Pałacu Józefa Brandta, ministudia fotograficznego stylizowanego minioną epoką, gdzie będzie można zrobić selfie i, choć na zdjęciu, przenieść się do przeszłości. Mile widziana kreatywność oraz łączenie nowoczesności z elementami inspirowanymi XIX wiekiem. Prosimy o oznaczanie swoich zdjęć hasztagiem: #herbatkauamelii #crp
GRY I ZABAWY
Szachy
Szachy to gra nie tylko dla wybranych – wybitnych strategów czy wielkich myślicieli – to również rozrywka dla każdego. Zapraszamy wszystkich miłośników potyczek na szachownicy do rozegrania towarzyskich partii w klimatycznych pomieszczeniach XIX-wiecznego pałacu Brandta. Jest to idealna forma integracji młodzieży, wśród której batalie figurami stają się coraz bardziej popularne, z przedstawicielami starszych pokoleń, dla których szachy są klasyczną rozrywką. Artystycznego uroku dodadzą bierki szachowe wykonane techniką druku 3D – uczestnicy rozegrają partię małymi rzeźbami.
„Mural” przed Muzeum Rzeźby Współczesnej
Kreda + kreatywność naszych zwiedzających, małych i dużych = coś ciekawego! Zapraszamy przed Muzeum Rzeźby Współczesnej do artystycznej zabawy, gdzie przygotowaliśmy wielkoformatową przestrzeń, która pozwoli na realizację najskrytszych wizji malarskich.
W przerwie zapraszamy na ciepły posiłek przed Dom Rzeźbiarza oraz do kawiarni na domowe ciasto oraz pyszną kawę.
Organizator
Mecenas Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Partner
Współpraca
Klub Seniora Orońsko
Patroni medialni