ENG

Beata Czapska

Pobyty indywidualne

26 sierpnia kończy miesięczny, drugi w tym roku, artystyczny pobyt Beata Czapska artystka z Paryża. W trakcie pobytów w Orońsku pani Beata wykonała wiele ciekawych prac, które prezentowała na wystawach zarówno w Polsce, jak też poza jej granicami. W 2015 roku w Muzeum Polskim w Raperswilu w Szwajcarii, prezentowała wykonaną w Orońsku, w marmurze sławniowickim, pracę pod tytułem Desert (Pustynia). 15 marca 2016 w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Oddział Zielona Brama, artystka miała wystawę indywidualną Podróż w głąb natury, do której przygotowywała prace w trakcie tegorocznego marcowego pobytu w Orońsku.

Pani Beata urodziła się w Polsce i dopiero po studiach wyjechała do Francji. Z wykształcenia jest architektem i przez wiele lat pracowała w tym zawodzie w Paryżu. Projektowała i realizowała budynki mieszkalne, małą architekturę, wnętrza, meble, tworzyła malowidła ścienne oraz plakaty. We Francji podjęła naukę w École Nationale des Beaux Arts, gdzie uczyła się rzeźbić w pracowni René Coutelle’a.

Artystkę fascynuje szczególnie świat dzikich zwierząt, każdy detal w jej rzeźbach jest perfekcyjnie dopracowany. Od lat jest wierna materiałom rzeźbiarskim, takim jak marmur, granit, bazalt, serpentynit, ale również brąz i drewno.

Brała udział w ponad 80 wystawach we Francji, Polsce, Wielkiej Brytanii, Belgii, Szwajcarii, również w galeriach paryskich, londyńskich, warszawskich i krakowskich. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych we Francji, w Polsce, Belgii, Niemczech, Izraelu, USA, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Egipcie, Chinach i na Węgrzech. 

W trakcie sierpniowego pobytu artystka wykonywała prace w kamieniu i drewnie:

Blue Way, kamień cornelia new

Yellow Ways, bursztyn

Red Green, trawertyn orański

–White Way, alabaster

Dark Way, palisander

Black Ocean, marmur czarny belgijski

Przygotowywała też do odlewu w brązie prace: Green woman i Pose.

Prace powstałe w Orońsku będą prezentowane na wystawie w regionie paryskim.kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2016-08-26 12:06:30, czytane: 1654 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego