ENG

VIII Międzynarodowy Plener Ceramiczny LAB ORO

Plenery

VIII edycja Międzynarodowego Pleneru Ceramicznego LAB ORO rozpoczęła się 22 sierpnia i trwać będzie do 10 września. Spotkania artystów ceramików w Orońsku pod nazwą LAB ORO odbywają się od 2008 roku. Prace powstałe w trakcie zajęć warsztatowych prezentowane są na wystawach poplenerowych, najczęściej w Orońsku. W ostatnich latach takie prezentacje odbywały się również w innych miejscach m.in. w Centrum Sztuk Użytkowych Centrum Innowacyjności ASP we Wrocławiu w 2015 roku oraz w 2016 w krakowskiej Galerii Lipowa 3, gdzie eksponowane były prace powstałe w trakcie VII edycji pleneru LAB ORO.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zapewnia artystom profesjonalnie wyposażone pracownie oraz odpowiedni klimat do pracy twórczej. Artyści dysponują surowcami, korzystają z zaplecza technicznego, mogą eksperymentować z nowymi technologiami, realizować swoje pomysły, mają możliwość wymiany doświadczeń, skonfrontowania dokonań i wizji artystycznych. Powstałe podczas pleneru LAB ORO prace są wynikiem indywidualnych doświadczeń uczestników, a także wspólnego przebywania, rozmów, dyskusji, wzajemnych inspiracji ludzi, których łączy wspólna pasja. Każda z prac ma inny charakter, poprzez dobór materiału, techniki, barwy.

Uczestnikami tegorocznego spotkania są artyści z Ukrainy: Oleksandra Chapliy, Ihor Kovalevych, z Niemiec: Zbigniew Guła i z Polski: Piotr Masztalerz, Barbara Trzybulska, Bogusław Dobrowolski.

Jak poprzednio, również w tym roku komisarzem pleneru jest artysta ceramik, absolwent  wrocławskiej ASP, prowadzący w orońskim Centrum pracownię ceramiczną, Bogusław Dobrowolski. Przez trzy tygodnie artyści pracują w pracowniach CRP, realizując własne projekty. Utrwalane są one poprzez wypały w piecach elektrycznych, gazowym piecu raku i piecu trocinowym, przez co uzyskuje się niepowtarzalne efekty szkliw i angob pokrywających rzeźby. Dzieła, które powstaną podczas pleneru zostaną zaprezentowane na wystawie poplenerowej w przyszłym roku – mówi komisarz pleneru.kategoria: Plenery, autor: Joanna ZE, dodano: 2016-09-07 12:33:28, czytane: 1349 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego