ENG

Daniel Ludwiczuk

Pobyty indywidualne

Od 12 do 17 lutego po raz kolejny odwiedził pracownie orońskiego Centrum Daniel Ludwiczuk. Rzeźbi od ponad 20 lat i ma w dorobku ponad 200 rzeźb. Talent do rzeźbienia odziedziczył po dziadku – ludowym rzeźbiarzu z Podhala. Pracuje w drewnie wiązowym, lipowym, akacjowym, brzozowym i olszowym. W swoich realizacjach wykorzystuje też kamień, brąz, sznurek oraz różne rzeczy znalezione na złomowiskach.

Rzeźbi przeważnie zwierzęta, którym przypisuje ludzkie cechy. Pokazuje ludzkie przyzwyczajenia, nałogi, pasje w krzywym zwierciadle. W trakcie swoich corocznych pobytów w Orońsku tworzy różne cykle prac.

W trakcie tego pobytu przedstawia fonoholizm, uzależnienie od telefonu, szczególnie od robienia selfie, które w dzisiejszych czasach opanowało świat. Wśród prac widzimy koguta, który nie rozstaje się z telefonem i bez przerwy robi sobie zdjęcia, kurę, która biega z telefonem na kiju….

Powstaje też zestaw kieliszków-pucharków, to typowe bańki lecznicze ustawione na podstawach, którymi są dolne partie ciała kobiecego i męskiego. Jak twierdzi artysta – picie nalewek z tego typu kieliszków jest o wiele przyjemniejsze. 

Daniel Ludwiczuk studiował mechanikę na Politechnice Warszawskiej. Od 1983 roku prowadzi gospodarstwo rolnicze w Kamionce i jest właścicielem jedynej na Podlasiu profesjonalnej winnicy. Uczestniczy w wielu plenerach w kraju i poza jego granicami. Jest współtwórcą corocznego Pleneru Malarskiego w Platerowie. Jego prace cieszą się dużym zainteresowanie, pokazywał je w galeriach i muzeach, m.in. w Siedlcach, Białymstoku, Białej Podlaskiej, Zamościu, Lublinie, Warszawie, Siemiatyczach.

We wrześniu 2016 roku w Galerii Ośrodka Kultury w Siemiatyczach artysta zaprezentował rzeźby ceramiczne wypalane techniką raku i brązy odlane w technice wosku traconego.

Jego praca plenerowa „Czapla” prezentowana była na wystawie: Sztuka polska. Artyści w kręgu Arboretum w Bolestraszycach na terenie Słowacji na Zamku w Sninie.kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2017-02-17 14:07:54, czytane: 2808 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego