ENG

Peter Johansson TERAPIA NARODOWA

Galeria Oranżeria

Peter Johansson

TERAPIA NARODOWA

 

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

03.10– 13.12.2020

Otwarcie wystawy w sobotę, 3 października 2020 r., o godz. 14.00

Wystawa czynna do 13 grudnia 2020

 

Symbole, łączone ze szwedzkim dziedzictwem narodowym takie jak: sauna, Pipi Pończoszanka, szwedzka kiełbasa Falu, tradycyjne wzory sztuki ludowej, koniki Dala, łosie i czerwone tradycyjne domy, często wykorzystywane w narodowych kampaniach reklamowych, są reinterpretowanymi przez Petera Johanssona zjawiskami kulturowymi.

Jeden z najbardziej znanych szwedzkich artystów, od trzydziestu lat porusza w swojej twórczości wątki tożsamości narodowej i nacjonalizmu, a ostatnio także biograficzne.  Nieustannie powraca do miejsca dzieciństwa i stwarzając obrazy Szwecji, ukazuje ich sztuczność, dekonstruuje utarte schematy, tworząc rzeźby, obiekty, fotografie, projekty performatywne o wyrazistej postmodernistycznej estetyce, czasami balansującej na pograniczu kiczu.

Peter Johansson z dużą dozą humoru, niejednokrotnie wykorzystując strategię prowokacji, pyta o kwestie nacjonalizmu i patriotyzmu w swoim kraju, choć poruszane przez niego zjawiska znajdujemy obecnie w całej Europie. Przypisana przez niego „terapia narodowa” dotyczy dziś nas wszystkich, a zjawiska ukazywane przez autora skłaniają do zastanowienia się nad obrazami konstruującymi pojęcie narodowości. Jak powstały? Jakie historie za nimi stoją? Dlaczego stały się symbolami danego kraju?

Jego pierwsza wystawa w Polsce, pokazywana w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, prezentuje przekrój twórczości artysty i zawiera zarówno wybór starszych prac, jak i nowe, stworzone specjalnie na pokazy w Paryżu i w Polsce. Są to fotografie, filmy wideo, mobilne i dźwiękowe obiekty, instalacje, a także rzeźba plenerowa. Projekt jest współorganizowany z Instytutem Szwedzkim w Paryżu. Wystawie towarzyszy katalog.

 

Peter Johansson studiował m.in. na sztokholmskich prestiżowych uczelniach Konstfack - Uniwersytet Sztuk Użytkowych i Designu oraz Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie. Od 1993 roku zajmuje się rzeźbą, instalacją, projektowaniem, sztuką performance i scenografią, a także projektami w przestrzeni publicznej. Jego wystawy indywidualne pokazywane były w najlepszych ośrodkach sztuki w Skandynawii i na świecie, jak Moderna Museet i Kulturhuset w Sztokholmie, Wewerka Pavilion w Münster (Niemcy), Cable Project w Helsinkach, Kunsthall w Lund, Kunstmuseum Malmö, Watari Museum of Contemporary Art w Tokyo, Kunstsenter w Bergen (Norwegia); brał udział w kilkuset wystawach grupowych, m.in. Rauma Biennale 1998, Stenersenmuseet w Oslo, Narodowej Galerii w Bangkoku czy Biennale Sztuki w Argentynie. Reprezentowany przez Galerię Wetterling w Sztokholmie.

 

Kuratorka: Eulalia Domanowska

Współpraca: Henryk Gac

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patronat Honorowy: Ambasada Szwecji w Warszawie

 

Wystawa zorganizowana we współpracy ze Szwedzkim Instytutem w Paryżu i IASPIS w Szwecji.

Wystawa w mediach:

Magazyn Szum

https://magazynszum.pl/najciekawsze-wystawy-jesieni-2020/

Onet Kultura

https://kultura.onet.pl/sztuka/sztuka-jesien-sie-zaczyna-subiektywny-przewodnik/64lrw9dkategoria: Galeria Oranżeria, autor: , dodano: 2020-03-02 09:59:15, czytane: 1015 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego