ENG

CRP objęło patronat nad wystawą

Wydarzenia

Paweł Orłowski ,,Linia i płaszczyzna’’

Galeria Sztuki Współczesnej Van Rij

Stara fabryka porcelany, Sandomierska 243, Ćmielów

12 września 2020 – 30 kwietnia 2021

Kurator: Katarzyna Rij

Zapraszamy na retrospektywną wystawę Pawła Orłowskiego. Wernisaż odbędzie się 12 września o godzinie 17.00

W związku z pandemią wirusa COVI-19 wernisaż odbędzie się z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa.

Każda dobra sztuka zawiera zarówno elementy abstrakcyjne, jak i nadrealistyczne, podobnie jak zawierała czynniki klasyczne i romantyczne – ład i zaskoczenie, intelekt i wyobraźnię, to co świadome i nieświadome. Ten właśnie cytat wydaje mi się stosownym wprowadzeniem w artystyczny świat Pawła Orłowskiego, którego twórczość łączy w sobie pozornie sprzeczne inspiracje formalne i ideowe. Z jednej strony, artysta pozostaje wierny akademickiej tradycji figuracji, czerpiącej natchnienie z dorobku mistrzów renesansu, z drugiej, swobodnie porusza się w świecie wirtualnej botyki, odkrywając, wydawałoby się, nieograniczone możliwości cyfrowego modelowania. Zajmują go więc uniwersalne tematy: niezliczone warianty postaci spoczywającej, w ruchu, jeźdźca, zwłaszcza te ostatnie stanowiące udaną próbę znalezienia współczesnej formuły pomnika konnego. Artyście bliskie jest, w duchu postmodernistycznej przekory, posługiwanie się pastiszem, cytatem, swobodne komponowanie form i znaczeń, będące świadectwem przebytej przez niego drogi: od form „zdejmowanych” (odlewów) bezpośrednio z ciała modela, po projektowane na ekranie komputera zgeometryzowane, zwięzłe elementy, z których, już ręcznie, konstruuje swoje rzeźby. Paweł Orłowski ma też świadomość, jak cytowany już we wstępie Henry Moore, że w rzeźbie wielką rolę odgrywają czynniki asocjacyjne, psychologiczne. Prawdopodobnie sens i znaczenie samej formy zależą od niezliczonych skojarzeń uwarunkowanych historią człowieka. Do ich poszukiwania, samodzielnego odkrywania zaprasza więc widzów na swoich kolejnych wystawach.

Agnieszka Jankowska-Marzec

 

Wystawę ,,Linia i płaszczyzna’’ będzie można oglądać od 12 września 2020 roku w Galerii Sztuki Współczesnej Van Rij w Ćmielowie. Po raz pierwszy zostaną tam zaprezentowane niemalże 20-letnie prace artysty, dotąd nieznane szerszej publiczności. Widzowie zobaczą również dwie zupełnie nowe rzeźby Medyceusza i Don Kichota. Podczas wernisażu artysta, w sposób performatywny, wykona obrazy.

Nigdy wcześniej prace Orłowskiego, które przywodzą na myśl techniczne rozwiązania, nie były prezentowane w poprodukcyjnej halowej przestrzeni galeryjnej, która koresponduje z surowością i geometrycznością najnowszych prac artysty.

 

Paweł Orłowski (ur. 1975 roku) – artysta rzeźbiarz, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiował na wydziale rzeźby ASP w Krakowie, w pracowni prof. Józefa Sękowskiego oraz na UDK w Berlinie, w pracowni prof. Karlheinza Biederbicka. Doktor habilitowany w dziedzinie sztuk plastycznych. Kierownik Katedry Sztuk Wizualnych, prowadzi pracownię rzeźby na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczestnik m.in. targów Art Basel w Miami. Laureat nagród i wyróżnień polskich oraz międzynarodowych przeglądów sztuki. Brał udział w ponad 50 projektach artystycznych, wystawach i sympozjach, wielokrotnie w Polsce, w Europie i na Świecie (m.in. Stanach Zjednoczonych i Kanadzie). Jego prace były prezentowane m.in. w muzeum Bolesława Biegasa w Warszawie, Małopolskim Ogrodzie sztuki, Muzeum Narodowym w Gdańsku.



kategoria: Wydarzenia, autor: Dział komunikacji, dodano: 2020-08-25 14:09:23, czytane: 694 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego