ENG

Peter Johansson Diagnoza: patriotyzm i nacjonalizm

Wydarzenia

Peter Johansson

Diagnoza: patriotyzm i nacjonalizm

Spotkanie autorskie

 

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie

2 października, godz. 18.00

 

Spotkanie odbywa się z okazji wystawy jednego z najbardziej znanych szwedzkich artystów, Petera Johanssona, który od trzydziestu lat porusza w swojej twórczości wątki tożsamości narodowej i nacjonalizmu. Tworząc rzeźby, obiekty, fotografie, instalacje i projekty performatywne dekonstruuje utarte schematy, niejednokrotnie wykorzystując strategie prowokacji i wyrazistej postmodernistycznej estetyki balansującej na pograniczu dobrego smaku, ale często pełnych humoru.

Przypisana przez niego „terapia narodowa” dotyczy dziś nas wszystkich. O tym jak powstały pojęcia tożsamości narodowej i nacjonalizmu, jakie historie za nimi stoją i dlaczego pewne obrazy stały się symbolami danego kraju dyskutować będą specjaliści reprezentujący różne dziedziny nauki: filozofowie Andrzej Leder i Katarzyna Kasia oraz historycy sztuki, Morgan Labar, kuratorka wystawy Petera Johanssona w Instytucie Szwedzkim w Paryżu, Marion Alluchon, kuratorka wystawy w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Eulalia Domanowska i sam artysta.

 

Wystąpienia:

1. Marion Alluchon – TERAPIA NARODOWA, CZYLI INNE OBLICZA SZWECJI

Marion Alluchon – historyczka sztuki specjalizująca się w sztuce współczesnej, autorką doktoratu dotyczącego sztuki naiwnej we Francji i Stanach Zjednoczonych w latach 1886–1948. Od 2009 roku kierowniczka projektów związanych ze sztuką współczesną, projektowaniem, rzemiosłem (może być też rękodzieło) oraz modą w Instytucie Szwedzkim w Paryżu. Kuratorka wystawy Petera Johanssona Thérapie nationale, prezentującej różne oblicza Szwecji.

2. Andrzej Leder – KILKA UWAG O POLSKIM NACJONALIZMIE

Andrzej Leder – filozof, urodzony w 1960 roku, doktor habilitowany, profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, praktykuje też psychoterapię. Wydał rozprawę filozoficzną: Nauka Freuda w epoce ‘Sein und Zeit’, pracę na temat historii Polski: Prześniona rewolucja, ćwiczenie z logiki historycznej, rozprawę dotyczącą idei filozoficznych w XX wiecznej Europie: Rysa na tafli. Teoria w polu psychoanalitycznym, i Był kiedyś postmodernizm, a także, w języku angielskim: The Changing Guise of Myths i niemieckim: Polen in Wachtraum. Die Revolution 1939–1956 und Ihre Folge. Naucza w Szkole Nauk Społecznych IFiS PAN. Mieszka w Warszawie.

3. Morgan Labar – PETER JOHANSSON. POLITYKA KIEŁBASY

Morgan Labar – historyk sztuki mieszkający w Paryżu. Absolwent École normale supérieure, uzyskał doktorat na Sorbonie, specjalizuje się w sztuce współczesnej, historii śmiechu i komicznych praktyk artystycznych. Regularnie publikuje w wydawnictwach naukowych (Ridiculosa, Histoire de l’art, Sociétés & Représentations) oraz w czasopismach z krytyką artystyczną (Art Press). Zapraszany był do wygłaszania wykładów w miejscach takich jak Narodowa Akademia Sztuk Pięknych (Ensba), Université du Québec w Montrealu czy Uniwersytet Południowej Kalifornii w Los Angeles. Mieszkał w Nowym Jorku, gdzie uczył francuskiego na Uniwersytecie Columbia, w Berlinie i w Nowej Kaledonii. Morgan Labar jest stypendystą Terra Foundation, programu Badań Amerykańskiej Sztuki prowadzonych przez Institut National d’Histoire de l’Art (INHA), obecnie pracuje jako nauczyciel w École normale supérieure w Paryżu. Wkrótce, w 2021 roku, w wydawnictwie Press du réel ukaże się jego praca nad głupotą w praktykach artystycznych od lat 80. 

4. Rozmowa Eulalii Domanowskiej i Katarzyny Kasi z Peterem Johanssonem

Eulalia Domanowska – historyczka sztuki, krytyczka sztuki, kuratorka ponad 100 wystaw w Polsce i Europie, wykładowca akademicki, dyrektorka Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w latach 2016–2019. Członek organizacji AICA i IKT (Stowarzyszenia Kuratorów Sztuki Współczesnej). Redaktorka naczelna Kwartalnika Rzeźby „Orońsko” w latach 2016–2019. Inicjatorka i organizatorka międzynarodowej konferencji naukowej „Rzeźba dzisiaj” od 2016 roku. Studia z zakresu języka szwedzkiego, sztuki szwedzkiej, muzeologii, etnologii oraz sztuki gender na Uniwersytecie w Umeå w Szwecji (2002–2006). Obecnie specjalistka ds. sztuki Politechniki Białostockiej. Interesuje się zwłaszcza sztuką nowoczesną i współczesną, sztuką w przestrzeni publicznej, sztuką w krajobrazie i parkami rzeźby.

Katarzyna Kasia – filozofka, absolwentka Wydziału Filozofii i Socjologii UW, stypendystka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Włoskiej i The Kościuszko Foundation, visiting scholar w Princeton University. Wykładowczyni Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka prac z dziedziny estetyki (Rzemiosło formowania. Luigiego Pareysona estetyka formatywności, Wspólnota estetyczna i doświadczenie spektaklu) tłumaczka tekstów włoskich filozofów (Pareyson, Vattimo i in.).

 

Peter Johansson studiował m.in. na sztokholmskich prestiżowych uczelniach Konstfack - Uniwersytet Sztuk Użytkowych i Designu oraz Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie. Od 1993 roku zajmuje się rzeźbą, instalacją, projektowaniem, sztuką performance i scenografią, a także projektami w przestrzeni publicznej. Jego wystawy indywidualne pokazywane były w najlepszych ośrodkach sztuki w Skandynawii i na świecie, jak Moderna Museet i Kulturhuset w Sztokholmie, Wewerka Pavilion w Münster (Niemcy), Cable Project w Helsinkach, Kunsthall w Lund, Kunstmuseum Malmö, Watari Museum of Contemporary Art w Tokyo, Kunstsenter w Bergen (Norwegia); brał udział w kilkuset wystawach grupowych, m.in. Rauma Biennale 1998, Stenersenmuseet w Oslo, Narodowej Galerii w Bangkoku czy Biennale Sztuki w Argentynie. Reprezentowany przez Galerię Wetterling w Sztokholmie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Współorganizatorem wydarzenia jest Zachęta – Narodowa Galeria Sztukikategoria: Wydarzenia, autor: Dział komunikacji, dodano: 2020-09-22 10:51:51, czytane: 318 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego