ENG

XIII OGÓLNOPOLSKI KONKURS RZEŹBIARSKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY im. Stanisława Zagajewskiego

Wydarzenia

Nasi drodzy Młodzi Artyści,
Szanowni Państwo!

       Nadszedł czas kolejnego spotkania z Konkursem im. Stanisława Zagajewskiego. Edycja, do której się przygotowujemy, jest szczególna i niepowtarzalna, bo odbywa się w czasie światowej pandemii. Zatem organizacyjnie będzie się różnić od poprzednich lat. Z radością donosimy jednocześnie, jako organizatorzy konkursu, że zainteresowanie nim wśród młodzieży jest ogromne. Osiągamy zatem, dzięki Wam, główne cele - popularyzujemy rzeźbę jako dziedzinę sztuki i propagujemy pamięć o twórczości Stanisława Zagajewskiego.
To Wy sprawiacie, że my - Centrum Kultury „Browar B.” oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej - ogłaszamy kolejną, trzynastą edycję tego wydarzenia. Adresatami Ogólnopolskiego Konkursu Rzeźbiarskiego im. Stanisława Zagajewskiego we Włocławku są dzieci ze szkół podstawowych (klasy 4-8) oraz młodzież ze szkół średnich.
Przypomnijmy raz jeszcze, kim był Patron Konkursu. Stanisław Zagajewski urodził się około 1927 roku. Nie skończył żadnej szkoły, był samoukiem. Rzeźbienie w glinie było zawsze jego największą i jedyną pasją. Jest autorem wielu ciekawych rzeźb. Już za życia powstały o nim anegdoty, które stworzyły jego legendę jako twórcy niepokornego i nieokiełznanego. Natchnienie do swoich dzieł czerpał z przyrody, świata mitycznego i baśniowego. Stworzył m. in. cykl ołtarzy inspirowanych sztuką sakralną. Uznany i ceniony jako reprezentant nurtu „art brut”.
Za życia doczekał się wielu wystaw zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Jego prace znajdują się w szanowanych kolekcjach prywatnych i muzeach na całym świecie. Najpełniejszy zbiór rzeźb Artysty posiada Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej  we Włocławku, gdzie prezentowane są na ekspozycji stałej. Rzeźbiarz zmarł 4 kwietnia 2008 roku i został pochowany na Cmentarzu Komunalnym we Włocławku.
Konkurs Rzeźbiarski im. Stanisława Zagajewskiego został zainaugurowany w rok po śmierci Artysty. Dotychczas odbyło się jego dwanaście edycji.
Przysłane na Konkurs rzeźby ocenia jury złożone z artystów plastyków i historyków sztuki. W rocznicę śmierci Patrona Konkursu, zgodnie z jego tradycją, we włocławskim Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, pośród zbioru rzeźb Stanisława Zagajewskiego, odbywa się wernisaż połączony z wręczaniem nagród. W roku 2021 będzie to 13. rocznica, a wernisaż zaplanowany został na 9 kwietnia ze względu na Święta Wielkanocne.
Po zakończeniu wystawy pokonkursowej we Włocławku istnieje możliwość wypożyczenia wystawy przez instytucje kultury lub placówki oświatowe w Polsce,
które zechcą zorganizować ją w swojej siedzibie. Serdecznie do tego zachęcamy.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo  na stronie www.ckbrowarb.pl. w zakładce Imprezy/Konkurs Rzeźbiarski im. St. Zagajewskiego. - https://ckbrowarb.pl/imprezy/konkurs-rzezbiarski-im-stanislawa-zagajewskiego/


Serdecznie zapraszamy do udziału w Konkursie, czekamy na Was!kategoria: Wydarzenia, autor: Dział Komunikacji, dodano: 2020-11-09 15:18:27, czytane: 257 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego