ENG

Pożegnanie

Wydarzenia

Z przykrością informujemy, że w wieku 84 lat, po długiej chorobie odszedł artysta rzeźbiarz Tadeusz Markiewicz

Artysta rzeźbiarz, absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którą ukończył z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Franciszka Strynkiewicza. Po studiach związał się z warszawskim środowiskiem artystycznym.  Członek sekcji rzeźby oraz członek Rady Artystycznej ZPAP. Przez wiele lat był także we władzach Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy. Uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Zasłużonego dla Warszawy i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Tadeusz Markiewicz jest autorem pięciu pomników: Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju i Sosnowcu, Armii Krajowej w Sopocie, Matki-Polki w Łodzi oraz pomnika-symbolu Mogiły Poległych Żołnierzy Polskich pod Lenino w 1943 r. na Powązkach Wojskowych. 

Zdobywca ponad 30 nagród, uczestnik setek wystaw, a jego prace znajdują się w  kolekcjach prywatnych oraz muzeach zagranicznych i polskich, m.in.: Paryżu, Nowym Jorku, Watykanie,  Lozannie, Madrycie.

Autor rzeźby „Anioły nad piramidą”- daru artysty przekazanego w Watykanie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, podczas wieczoru poezji zatytułowanego „Błogosławiona siejba’, z okazji 25- lecia Pontyfikatu Papieża Polaka.

„Wszystko to, co Markiewicz stworzył, jest wyjątkowo interesujące. To utalentowany, wybitny artysta, który wrażliwość na piękno i sztukę wyniósł z równie pięknych Gór Świętokrzyskich, z których pochodził. Chętnie wracał do rodzinnych stron, również w poszukiwaniu inspiracji.” - Barbara Jelonek. 

Jerzy Hermanowicz -  krytyk sztuki, tak oto wypowiedział się  w jednej z recenzji na temat jego twórczości: „Wszystkie prace w trudzie maskowanym precyzją i doskonałością warsztatową. Poszczególne, stanowią wydarzenia artystyczne, zbiorowo ustawiają Markiewicza w rzędzie twórców wybitnych”.

Pożegnanie Tadeusza Markiewicza odbędzie się 15 stycznia, o godz. 11:15 Mszą Świętą w domu pogrzebowym na Powązkach Wojskowych przy ul. Powązkowskiej 43/45, gdzie następnie odbędą się uroczystości pogrzebowe.

 kategoria: Wydarzenia, autor: Dział komunikacji, dodano: 2021-01-14 07:40:29, czytane: 60 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego