ENG

Międzynarodowe Sympozjum Rzeźby w Kamieniu Gravitas

Plenery

Międzynarodowe Sympozjum Rzeźby w Kamieniu „Gravitas” 

Od 5 do 26 czerwca 2016 w Centrum Rzeźby Polskiej odbyła się VII edycja Międzynarodowego Sympozjum Rzeźby w Kamieniu.

Tegoroczne Sympozjum odbywa się pod hasłem „Gravitas”. To łacińskie słowo, którego znaczenie w odniesieniu do kamienia było synonimem powagi, autorytetu i surowości. „Gravitas” skłania do refleksji opartej na fenomenie trwania kamienia w kulturze, w jego symbolicznej warstwie i percepcji zjawisk z nim związanych. Jest to także przyczynek do refleksji na temat miejsca, które zajmuje kamień jako medium we współczesnej sztuce.

Organizatorem wydarzenia był Wydział Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz działające przy wydziale Koło artystyczno-naukowe „Stone Age”.

Pracownia Rzeźby w Kamieniu od lat organizuje tego typu wydarzenia stopniowo je rozwijając. Spotkaniu studentów i pedagogów towarzyszą wykłady poświęcone szerokiemu zagadnieniu obecności kamienia w kulturze i sztuce. Cykl wykładów dla uczestników prowadzili: prof. Jacek Rajchel (Katedra Geologii Ogólnej i Geoturystyki, Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie), Eulalia Domanowska (dyrektorka Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku), dr Marcin Plichta (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku), mgr Łukasz Sochacki (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), dr Marcin Nosko (Wydział Rzeźby, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie).

Studenci przez trzy tygodnie realizowali własne pomysły, wykorzystując do tego marmur, granit, wapień i stal. Nadzór merytoryczny sprawowali: ad. dr Marcin Nosko (prowadzący Pracownię Rzeźby w Kamieniu, ASP w Krakowie) i mgr Krzesimir Wiater, oraz czterech pedagogów z Gdańska i Krakowa.

Prace powstałe w trakcie trwania sympozjum będą eksponowane na wystawach w Krakowie, Poznaniu i Łodzi.

Uczestnicy:
Finlandia: Annina Kettunen, Enni Vekkeli,
Gdańsk: dr Marcin Plichta, dr Małgorzata Wiśniewski, Daniel Wydrzyński,
Kraków: mgr James Sierżęga doktorant, Karolina Łukowska, Patrycja Zelek, Bartosz Banasik, Jakub Prokop, Andrzej Dromert.kategoria: Plenery, autor: Joanna ZE, dodano: 2016-06-29 08:56:16, czytane: 2379 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego