


Siły natury. Sympozjum rzeźby współczesnej – 2021
Marcin Nosko
Marcin Nosko
Budujący na skałach
kamień, stal
2021
Moją intencją jest przedstawienie szczególnego napięcia pomiędzy kamieniem – skompresowaną zamkniętą przez miliony lat masą wulkaniczną, przeobrażoną czy osadową – a przestrzenią, w której się poruszamy, którą budujemy, tworzymy.
Kamień odsyła do archetypu, doświadczenia materii przejawiającego się w kamiennym artefakcie jako geologiczna rzeczywistość. Kamień jest obrazem żywiołu ziemi. Mimo że najbardziej stabilny spośród wszystkich żywiołów, stanowi element litosfery – istniejących w ciągłym ruchu płyt tektonicznych. Ich nieokiełznany ruch ma zasadniczy wpływ na kolejne strefy Ziemi, a zatem i na nas – „budujących na skałach”. Mimo ciągłego, niezauważalnego, lecz czasem katastrofalnie gwałtownego ruchu, ta relacja uświadamia nie tylko ambiwalencję kamienia, lecz także naszą wieczną potrzebę potęgi metaforycznej opoki, fundamentu, oparcia.
Marcin Nosko
Marcin Nosko (ur. 1974) – w latach 1993–1998 studiował w Instytucie Etnologii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 1997–2002 na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Józefa Sękowskiego. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2013 roku uzyskał tytuł doktora. Prowadzi Pracownię Rzeźby w Kamieniu na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Uczestnik wystaw, konkursów, sympozjów rzeźbiarskich w kraju i za granicą. Zajmuje się głównie rzeźbą w kamieniu. Kamień w swoich pracach traktuje jako medium – materię, podnosząc do rangi niezbędnego elementu dzieła. W kompozycjach rzeźbiarskich łączy gatunki kamienia, czerpiąc z ich zróżnicowanych cech oraz kulturowych kontekstów wykorzystania. Jest autorem realizacji rzeźbiarskich, w tym monumentalnych dzieł w kamieniu w przestrzeni publicznej w kraju i za granicą. Zajmuje się także rysunkiem.