


SYMPOZJUM RZEŹBY WSPÓŁCZESNEJ – 2022 ZNAKI CZASU
Martyna Pająk
Artyści:
Jerzy Dobrzański, Bente Kluge, Tomasz Krzpiet, Alicja Łukasiak, Dorota Morawiec-Winiarska, Marco Antonio Moreno Navarro, Monika Szpener, Piotr Wesołowski, Agata Zboromirska
Asystenci-wolontariusze:
Zuzanna Bielak, Bartosz Junak, Karolina Konieczny, Paweł Krzaczkowski, Krzysztof Perz, Anna Piętowska, Aleksandra Śmiech, Adrianna Wilewska
Martyna Pająk
Fragment osi czasu, 2022
żywica akrylowa, mosiądz
160 x 100 x 40 cm
Rzeźba jest próbą zatrzymania określonego fragmentu czasu, wyodrębnienia go i określenia. Jej forma wydaje się być zamknięta w białej organicznej bryle, dającej wrażenie odcięcia jej masy z większego obiektu. Formę otwiera jednak horyzontalna linia umieszczona na górnej, płaskiej powierzchni Fragmentu. Linie utożsamiam z osią czasu, która pędzi w sobie tylko znanym kierunku.
Próbuję więc zatrzymać w bryle rzeźby czas, nadać mu kształt i ciężar.
Ważnym aspektem dla powstania pracy był udział w II Sympozjum Rzeźby Współczesnej w 2021 roku. Stworzona w tegorocznej edycji praca nawiązuje do poprzedniego pobytu w trakcie którego mogłam bliżej poznać czasoprzestrzeń Centrum.
Martyna Pająk (ur. 1991) studiowała na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w latach 2011-2016. Zawodowo związana z macierzystą Uczelnią, obecnie asystentka w I Pracowni Rzeźby i Otoczenia - Studyjnej prowadzonej przez dr hab. Rafała Kotwisa prof. UAP.
Rezydencja artystyczna International Art Exhibition A-21 w Osace (2016). Uczestniczka Sympozjum Rzeźby Współczesnej w CRP w Orońsku (2021). Grand prix Polsko – Niemieckiego pleneru rzeźby figuratywnej w Trebnitz – nagroda im. Gustav’a Saitz’a (2019).
Stypendystka: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla uczniów szkół plastycznych (2010); Marszałka Województwa Lubelskiego w dziedzinie twórczości plastycznej (2011); Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia na rok akademicki 2014 / 2015; Miasta Poznania (2017), i inne.