


Prace w muzeum
Adolf Ryszka
Statutowym obowiązkiem Centrum Rzeźby Polskiej jest ochrona i zabezpieczenie dzieł stanowiących wartość dla narodowej i światowej historii sztuki. Dzięki decyzji spadkobierców Adolfa Ryszki jego prace znalazły miejsce w naszej kolekcji. Fakt ten stał się przyczynkiem do zorganizowania ekspozycji przybliżającej twórczość tego wybitnego artysty.
Prezentacja zatytułowana „Adolf Ryszka – prace w muzeum” to nietypowa wystawa będąca hołdem oddanym wielkiemu polskiemu rzeźbiarzowi, a zarazem ukazanie rutynowych działań prowadzonych przez pracowników Muzeum Rzeźby Współczesnej związanych z przyjmowaniem dzieł sztuki do kolekcji.
Pokaz zaaranżowano w taki sposób, aby prezentowane rzeźby ukazywały nie tylko dzieła wybitnego rzeźbiarza, ale i jego warsztat. Ekspozycja pokazuje zarówno obiekty przekazane przez spadkobierców w depozyt Centrum Rzeźby Polskiej, jak i prace, które od wielu lat znajdują się w naszej kolekcji.
Realizacje Adolfa Ryszki oraz próba pokazania procesu twórczego artysty powiązane zostały z przedstawieniem pracy muzealników związanej z dokumentowaniem i zabezpieczeniem przekazanych obiektów. W centralnej części galerii znajdują się rzeźby przywiezione z pracowni mistrza. Część dzieł umieszczona jest w skrzyniach, część rozpakowana czeka na przekazanie muzealnikom do działań dokumentacyjnych. Wśród obiektów są szkice rzeźbiarskie, formy ceramiczne, dzieła z brązu, gliny i gipsu oraz narzędzia pracy i sprzęty pochodzące z pracowni artysty.
W galerii zaaranżowano stanowiska: inwentaryzatorki, konserwatorki dzieł sztuki, dokumentalistki i fotografa. Odwiedzający nasze muzeum będą mogli porozmawiać na temat tajników pracy poszczególnych osób. Uzupełnieniem tych działań są filmy dokumentujące pracę w muzeum.