
Dziś otwarte do 17:00
Zachód słońca o 17:18
°C
Dziś otwarte do 17:00
Zachód słońca o 17:18
°C
Centrum Rzeźby Polskiej zajmuje teren dziewiętnastowiecznego majątku dworskiego, którego ostatnimi właścicielami była rodzina Józefa Brandta, wysiedlona w czasie II wojny światowej przez Niemców. W 1945 roku majątek przejął skarb państwa. W 1958 roku uzyskał on status zabytku jako zespół parkowo-pałacowy. W latach 60. XX wieku utworzono tu Ośrodek Pracy Twórczej Rzeźbiarzy, historyczne budynki przeznaczono na pracownie, a w parku pojawiły się pierwsze wystawy. W 1974 roku ośrodkowi pod egidą ZPAP nadano nazwę Centrum Rzeźby Polskiej, zaś w 1981 Centrum stało się instytucją podległą Ministerstwu Kultury i Sztuki. Lata 1981–1986 to okres kompleksowego remontu założenia i adaptacji zabytkowych budynków do funkcji wystawienniczych. Powstało także zaplecze techniczne dla twórców. W 1992 wystawą „Nowoczesna rzeźba polska 1955–1991” zainaugurowano działalność Muzeum Rzeźby Współczesnej, które wraz z galeriami rozlokowanymi w parku prezentuje kilkanaście ekspozycji rocznie. Centrum jest obecnie miejscem spotkań artystów z różnych stron świata, gromadzi dzieła sztuki, realizuje program wystawienniczy i naukowo-badawczy, stanowi zaplecze dla pracy twórczej rzeźbiarzy.
W roku 2021 przypada jubileusz 40-lecia Centrum Rzeźby Polskiej. Zaplanowaliśmy bogaty program przypominający historię instytucji oraz artystów związanych z Orońskiem. W ramach pokazów współczesnych twórców zaprezentujemy m.in. prace Joanny Przybyły i Jarosława Kozakiewicza oraz zbiorową ekspozycję artystek z Polski, Izraela i Niemiec, Moniki Sosnowskiej, Yael Efrati i Asty Gröting, organizowaną wspólnie z Instytutem im. Adama Mickiewicza. Jubileusz uświetni wystawa Ursuli von Rydingsvard, amerykańskiej artystki polskiego pochodzenia. Wydarzenie zorganizowane we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie i Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie traktujemy jako jeden z najważniejszy przyszłorocznych pokazów w Polsce.
W 2021 planowana jest kontynuacja projektów adresowanych do środowiska rzeźbiarskiego oraz programu rezydencji artystycznych i teoretycznych. Zorganizowana zostanie II edycja Sympozjum Rzeźby Współczesnej, a także kolejna konferencja naukowa o rzeźbie współczesnej. Inaugurujemy program „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej”, finansowany przez MKiDN, w ramach którego we współpracy z samorządami będziemy wspierać zamówienia na nowe realizacje rzeźbiarskie.
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
ul. Topolowa 1, 26-505 Orońsko
telefon do centrali + 48 48 618 45 16, 48 618 40 27
(po godzinach pracy CRP centrala przełącza telefon na wartownię)
faks +48 48 618 44 70