
Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej
W roku 2021 Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku ogłosiło program własny pod nazwą „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2021” (nabór w terminie 5 – 31 marca 2021). Program będzie kontynuowany w roku 2022.
Program finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Podstawowe informacje
Celem programu jest podniesienie jakości przestrzeni publicznej w Polsce poprzez usytuowanie w niej większej liczby dzieł o wysokim poziomie rzeźbiarskim oraz próba dokonania zmiany myślenia o wspólnej przestrzeni, m.in. dzięki wypracowaniu dobrych praktyk wyboru dzieł.
W roku 2021 Centrum wydatkuje 1,5 mln zł na inwestycje w zakresie realizacji rzeźb w przestrzeni publicznej. Działania objęte dofinansowaniem to: realizacja projektów współczesnych artystów odpowiadających na potrzeby lokalnych społeczności, konserwacja istniejących dzieł, wykup depozytów rzeźb gotowych, realizacja odlewów prac artystów polskich i zagranicznych, ewentualnie projektów rzeźb, w celu umieszczenia w przestrzeni publicznej – zewnętrznej i wewnętrznej ze stałym, nieograniczonym dostępem dla publiczności, np. w parkach rzeźby, foyer, lobby, na dziedzińcach siedzib instytucji użyteczności publicznej, w tym instytucji kultury, uczelni.
Uprawnionymi wnioskodawcami są:
- samorządowe instytucje kultury (muzea i inne instytucje kultury, posiadające kolekcje / zbiory rzeźby nowoczesnej i współczesnej) niebędące współprowadzonymi przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
- jednostki samorządu terytorialnego, w których istnieje wydział lub komórka organizacyjna sprawująca opiekę konserwatorską nad zabytkami lub przestrzenią publiczną.
Do programu, za pomocą systemu Witkac.pl wpłynęło 68 wniosków.
W wyniku oceny przyznano dofinansowania 16 wnioskom złożonym w ramach programu na łączną kwotę 1.500 000,00 zł, w tym:
- 11 wnioskom w pełnej, wnioskowanej kwocie
- 5 wnioskom z kwotą przyznaną mniejszą od wnioskowanej
Zespół Sterujący powołany przez Dyrektora Centrum Rzeźby Polskiej, zaakceptowany przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu obradował w składzie:
- Przewodniczący – dr hab. Maciej Aleksandrowicz
- Członek – prof. Jacek Jagielski
- Członek — dr hab. Jarosław Kozakiewicz
- Członek – arch. inż. Ewa Rombalska
- Członek – dr. hab. Anna Kawalec
- Członek – prof. Jacek Martusewicz
W chwili obecnej podpisywane są umowy z beneficjentami programu. Latem i jesienią planowane są webinaria z udziałem ekspertów dla potencjalnych wnioskodawców kolejnych edycji programu oraz promocja i informacja o kolejnym naborze wniosków w programie na rok 2022. Zostanie opublikowany Kodeks dobrych praktyk konkursów pomnikowych. Opracowane zostaną także założenia Kodeksu dobrych praktyk rzeźby w przestrzeni publicznej
Kontakt:
e‑mail: program-rzezba21@rzezba-oronsko.pl
Tel.: +48 48 618 45 16 wew. 19
Dofinansowanie ze środków budżetu państwa.
Dotacja celowa.
Nazwa projektu: Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej — 2021
Wartość dofinansowania: 1 500 000,00 zł
Krótki opis projektu:
Celem programu jest podniesienie jakości przestrzeni publicznej w Polsce poprzez usytuowanie w niej większej liczby dzieł o wysokim poziomie rzeźbiarskim oraz próba dokonania zmiany myślenia o wspólnej przestrzeni, m.in. dzięki wypracowaniu dobrych praktyk wyboru dzieł.
Działania objęte dofinansowaniem to: realizacja projektów współczesnych artystów odpowiadających na potrzeby lokalnych społeczności, konserwacja istniejących dzieł, wykup depozytów rzeźb gotowych, realizacja odlewów prac artystów polskich i zagranicznych, ewentualnie projektów rzeźb, w celu umieszczenia w przestrzeni publicznej – zewnętrznej i wewnętrznej ze stałym, nieograniczonym dostępem dla publiczności, np. w parkach rzeźby, foyer, lobby, na dziedzińcach siedzib instytucji użyteczności publicznej, w tym instytucji kultury, uczelni.
Program jest skierowany do :
- samorządowych instytucji kultury (muzea i inne instytucje kultury, posiadające kolekcje / zbiory rzeźby nowoczesnej i współczesnej) niebędące współprowadzonymi przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
- jednostkek samorządu terytorialnego, w których istnieje wydział lub komórka organizacyjna sprawująca opiekę konserwatorską nad zabytkami lub przestrzenią publiczną.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu