
KOLAŻ, spotkanie z Weroniką Szczurko
Krótki film o technice kolażu, z którą spotkali się uczestnicy „Wolnej Akademii Orońskiej”, może być inspiracją dla edukatorów, nauczycieli i instruktorów do prowadzenia zajęć i rozwijania kreatywności podopiecznych przy użyciu prostych materiałów. W ruch poszły stare gazety, tkaniny, fotografie, a nawet małe przedmioty. Nakładane na płótno lub papier, a następnie łączone z tradycyjnymi technikami plastycznymi tworzą prace, które wykorzystują pomysłowość i wyobraźnię.
Kolaż to technika artystyczna polegająca na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw, stosowana już na początku XX wieku przez kubistów, dadaistów czy surrealistów. Powstała w czasie, kiedy malarstwo, które miało za zadanie odwzorowywanie rzeczywistości, traciło na znaczeniu, a artyści zwrócili się w stronę emocji czy drzemiącej w naszej podświadomości sile wyobraźni. Nowe formy wyrazu plastycznego były nie tylko manifestacją świeżego spojrzenia na rzeczywistość, ale także odpowiedzią na nowe problemy, z którymi przyszło się zmierzyć na początku XX wieku.
Projekt „Wolna Akademia Orońska — jubileuszowe spotkania ze sztuką i rzemiosłem artystycznym w Centrum Rzeźby Polskiej” został zrealizowany w ramach programu MKiDN „Kultura Dostępna 2021” przez Dział Edukacji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i został dofinansowany ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Zdjęcia, montaż i reżyseria: Piotr Czyż
Oprawa graficzna: Małgorzata Jagielska
Koordynacja projektu: Urszula Kaszewska
Wersja z tłumaczem migowym
Projekt „Wolna Akademia Orońska – jubileuszowe spotkania ze sztuką i rzemiosłem artystycznym w Centrum Rzeźby Polskiej” został zrealizowany w ramach programu MKiDN “Kultura Dostępna 2021” przez Dział Edukacji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego