
SITODRUK, spotkanie z Olgą Gralik
Sitodruk wywodzi się od druku szablonowego, stosowanego od tysięcy lat na Dalekim Wschodzie. Za twórców uznaje się Japończyków, którzy wykorzystywali tę metodę do ozdabiania kimon.
W technice tej używany jest szablon, który nakłada się na drobną siatkę. Następnie farba przetłaczana jest przez matrycę i w ten sposób uzyskuje się odbitkę. Sitodruk wykorzystywany jest do druku jedno- i wielobarwnego na różnych materiałach, od papieru po tworzywa sztuczne.
Uczestnicy warsztatów mieli szansę poznać zasady sitodruku. Koło barw posłużyło do zrozumienia, jak z kolorów podstawowych uzyskuje się kolory pochodne oraz przejścia tonalne.
Grafika warsztatowa i techniki peryferyjne to atrakcyjne formy praktyki artystycznej, które z jednej strony wyzwalają poczucie sprawczości ze względu na szybki efekt wielokrotnego użycia matrycy, z drugiej zapewniają działanie o charakterze kontemplacyjnym, wspierającym rozwój cierpliwości i precyzję.
Zdjęcia, montaż i reżyseria: Piotr Czyż
Oprawa graficzna: Małgorzata Jagielska
Koordynacja projektu: Urszula Kaszewska
Wersja z tłumaczem migowym
Projekt „Wolna Akademia Orońska – jubileuszowe spotkania ze sztuką i rzemiosłem artystycznym w Centrum Rzeźby Polskiej” został zrealizowany w ramach programu MKiDN “Kultura Dostępna 2021” przez Dział Edukacji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego