


Historia rzeźby w przestrzeni publicznej
Cykl prelekcji w ramach programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej
„Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2021”
Podczas drugiego spotkania z cyklu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej” mieliśmy okazję wysłuchać wystąpień dr hab. Małgorzaty Praczyk (UAM) i dr Anny Marii Leśniewskiej (PWSFiTV). Badaczki skupiły się na dziejach rzeźby pomnikowej i plenerowej w kontekście historycznej doniosłości oraz ambicji kreowania obrazu przyszłości. Fenomen XIX-wiecznej statuomanii i spuścizna plenerów rzeźbiarskich 2. poł. XX w. posłużyły za punkt wyjścia do rozważań nad współczesną kondycją rzeźby w przestrzeni publicznej i jej przyszłymi perspektywami.
Dyskutowano nad formą i kontekstem realizowanych projektów. Wskazano na złożoność społecznych i politycznych kontekstów określających praktyczne możliwości inwestorów i twórców. Ważnym aspektem był namysł nad różnorodnością współczesnych koncepcji dotyczących formy w relacji do potencjału sztuki jako nośnika historii i pamięci oraz miejscotwórczej roli rzeźby.
Spotkanie otworzył dyrektor CRP Orońsko – Maciej Aleksandrowicz, moderatorkami były Katarzyna Chrudzimska-Uhera i Kamila Szejnoch.
Program własny Centrum Rzeźby Polskiej „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2021”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego