

RZEŹBA PLENEROWA W POLSCE – zjawisko artystyczne lat 60. i 70. XX wieku oraz problematyka ochrony
Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza do dyskusji na temat rzeźby plenerowej drugiej połowy XX wieku w Polsce. Celem konferencji naukowej, która odbędzie się 15 listopada w formule online, jest rozpoznanie i prezentacja zjawiska społeczno-artystycznego oraz zdefiniowanie potrzeb i możliwości ochrony rzeźb plenerowych.
Organizatorzy konferencji zapraszają badaczy różnych dziedzin (konserwatorów, urbanistów, historyków sztuki, prawników, muzeologów, muzealników i in.) do podjęcia następujących problemów badawczych:
- uwarunkowania, procesów i aktywności artystycznych jakich przejawem było powstanie rzeźb plenerowych w różnych rejonach Polski;
- problematyka ochrony zachowanych obiektów; w tym kwestie formalno-prawne, kontekst przestrzenny, kwestie własności oraz praw autorskich i inne.
Konferencja odbędzie się w formule on-line, w języku polskim. Konferencja ma charakter otwarty i bezpłatny. Wymagana będzie wcześniejsza rejestracja. Formularz rejestrowy będzie dostępny od 10.09.2023 r.
Więcej informacji o konferencji na stronie: nid.pl
Organizator: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Dziedzictwa
Partnerzy konferencji: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Uniwerystet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział sztuk Pięknych