


Siły natury. Sympozjum rzeźby współczesnej – 2021
Antoni Grabowski
Antoni Grabowski
Równowaga
żeliwo, włókno węglowe
2021
„Zmysł równowagi umożliwia czucie położenia i ruchów ciała w przestrzeni. Mieści się w błędniku błoniastym, w uchu wewnętrznym. Tworzą go dwa narządy otolitowe: woreczek i łagiewka oraz trzy kanały półkoliste”. (Alan Longstaff, Neurobiologia – krótkie wykłady, Warszawa 2006, Wydawnictwo PWN)
„Ataraksja (z greki – brak zamętu, niepokoju) niewzruszoność, równowaga ducha, ideał spokoju wewnętrznego człowieka. Stan osiągany przez wyzbycie się nadmiernych pragnień oraz lęku przed śmiercią i cierpieniem, a znajdowaniem radości duchowych, których źródłem jest cnota i rozum... W psychologii ataraksja to pewnego rodzaju obojętność na własną krzywdę – nieprzejmowanie się swoimi problemami, podchodzenie do nich z dużym dystansem. Ludzie z taką cechą są bardzo zrównoważeni psychicznie, najczęściej też nie płaczą. Reakcja na bodźce zewnętrzne jest u nich minimalna”. (Zbigniew Nerczuk, Atraksja. Słownik filozofii. Jan Hartman, Kraków 2006, Wydawnictwo Zielona Sowa, s. 22)
W dziele artysta odnosi się do grawitacji i równowagi. Pojęcie równowagi automatycznie wiąże się z jej utratą, z wytrąceniem z równowagi. Kolumna wykonana jest z włókna węglowego i działa jak wańka-wstańka, ma wysokość 6,30 m. Dynamikę i równowagę nadaje jej trzystukilogramowa żeliwna półkula.
Antoni Grabowski (ur. 1967)
Studiował na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1986–1991. W latach 1994–1995 był stypendystą DAAD (Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej) w Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie. Od 1992 roku związany zawodowo z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie od 2003 prowadzi Pracownię Rzeźby i Rysunku na Wydziale Architektury Wnętrz, obecnie na stanowisku profesora uczelni.
W 1992 roku został laureatem pierwszej nagrody w Konkursie Młodych Artystów Polskich na Dzieło Plastyczne zorganizowanym przez Przedstawicielstwo Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej w Polsce w Galerii Appendix. Jest autorem żeliwnych ksiąg Dekalog oraz Siedem grzechów głównych. Od 1999 roku tworzy kolekcję Odcisków ciał przyjaciół, które prezentował na wystawie Wojna w człowieku jako Purgatorium (Czyściec). Jest autorem instalacji pt. SALIGIA, składającej się z siedmiu czterometrowych kolumn, waniek-wstaniek. Ma na koncie kilka realizacji w przestrzeni miejskiej, np. Planety Układu Słonecznego pod pomnikiem Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. W 2014 roku wykonał z żeliwa i brązu dwumetrowy medalion poświęcony Odysei 2 Korpusu, który został zamontowany na Monte Casino we Włoszech w 70. rocznicę bitwy. Wziął udział w 18th Asian Art Biennale Bangladesh 2018. W 2019 roku prezentował swoje prace w ramach wystawy From Lopez to Dhaka: Unity in Diversity, An exchange Project w NCCA Gallery Republic of the Philippines.