


Dzieje się w grudniu!
Dzieje się w grudniu!
warsztaty | wydarzenia | spotkania
3 grudnia 2023
Warsztaty rodzinne –„Rzeźbienie w świątecznym nastroju”
godz. 11.30–13.00
godz. 14.00–15.30
Wstęp płatny: dorośli 15 zł, dzieci 10 zł
Zapraszamy do zabawy w rodzinnym gronie. Wspólnie przygotujemy postaci, które wprowadzą świąteczny nastrój. Punktem wyjścia będzie pokaz pracy Rysunek rzeźby Bożenny Biskupskiej z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej. Artystka, posługując się drutem jako materiałem rzeźbiarskim, buduje postać za pomocą „rysunku” linii. Zainspirowani, stworzymy drucianą konstrukcję, na której będziemy budowali kolejne warstwy rzeźbiarskie z różnych materiałów.
_____________
Zapisy na warsztaty: tel. 48 618 40 27 w. 59 lub 18, e‑mail: edukacja@rzezba-oronsko.pl
Organizator zastrzega odwołanie zajęć z przyczyn niezależnych, obecność opiekuna na warsztatach rodzinnych obowiązkowa, liczba miejsc ograniczona.
Zamówienia warsztatów dla grup zorganizowanych:
kontakt możliwy od wtorku do soboty w godzinach 10:00–15:00
tel.: 48 618 45 16, w. 59, 18
e‑mail: edukacja@rzezba-oronsko.pl
Możemy dopasować ofertę do indywidualnych potrzeb grupy.
Wystawy
Dani Karavan: Artysta / Obywatel
miejsce: Muzeum Rzeźby Współczesnej
czas trwania: 8 października 2023 – 11 lutego 2024
Wystawa poświęcona Daniemu Karavanowi i jego niezwykłemu zaangażowaniu w sprawy społeczne. Przedstawia wybrane dzieła artysty, które zostały wykorzystane w publicznych kampaniach twórcy promujących pokój oraz stających w obronie demokracji i praw człowieka. Ponieważ jego prace znajdują się w przestrzeni publicznej, na wystawie prezentowane są w formie modeli, fotografii, filmów i rysunków. Uzupełnieniem eksponatów wizualnych są przykładowe teksty Karavana stanowiące dowód zaangażowania artysty w sprawy polityczne.
więcej: https://rzezba-oronsko.pl/wystawy/artysta-obywatel/
Iwona Rozbiewska: W głąb trapezu
miejsce: Galeria Oranżeria
czas trwania: 25 listopada 2023 – 31 stycznia 2024
W pracach Iwony Rozbiewskiej wielościan przestaje być jedynie geometryczną formą, a staje się abstrakcyjnym dziełem sztuki lub niejako fragmentem ekscentrycznej architektury, w której organiczność i cielesność ukryte są w niepozornych elementach pracy. Artystka w swoich realizacjach porusza między innymi kwestie rozwoju, podświadomości i wspomnianej cielesności. Wystawa „W głąb trapezu” to obraz gry pomiędzy znaczeniem i materią. Nieoczywiste przedstawienia obiektów znanych naszej świadomości kulturowej stykają się z fakturą, kolorem i strukturą materii oraz formą nadawaną przez artystkę.
więcej: https://rzezba-oronsko.pl/wystawy/w‑glab-trapezu/
„Stanisław Brach: Powrót”
miejsce: Galeria Kaplica
czas trwania: 25 listopada 2023 – 31 stycznia 2024
Tytułowy „Powrót” to chęć ponownego wniknięcia w świat nieco archaiczny, ale zarazem konstytutywny dla drogi twórczej artysty. To co zdaje się być bardzo żywotnym elementem w jego poprzednich realizacjach, to zakładana symbiotyczność człowieka i natury ukazującej się zarówno podmiotowo, jak na przykład świat pszczół, zboża, żywioły, ale także w użytych do budowy instalacji materiałach.
więcej: POWRÓT Chleba Wody Miodu | Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (rzezba-oronsko.pl)
Gustaw Zemła rysuje
miejsce: Galeria Long
czas trwania: 8 października 2023 – 11 lutego 2024
Na wystawie prezentowane są szkice i rysunki dzieł pomnikowych rzeźbiarza Gustawa Zemły. Zobaczyć można, jak pomysł materializował się na dwuwymiarowym płaskim papierze, po to by stać się z czasem trójwymiarowym projektem konkursowym, a następnie rzeźbiarskim dziełem istniejącym w przestrzeni publicznej.
więcej: Gustaw Zemła rysuje | Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (rzezba-oronsko.pl)
Wystawa poplenerowa – Sympozjum Rzeźby Współczesnej – 2022 „Znaki czasu”
miejsce: Park Rzeźby
czas trwania: do 18 września 2024
Jesienią 2022 roku w CRP odbyła się III edycja Sympozjum Rzeźby Współczesnej, której tematem były „Znaki czasu”. W Parku Rzeźby można oglądać prace zrealizowane w trakcie tego spotkania. Wśród autorów znaleźli się: Jerzy Dobrzański, Bente Kluge, Tomasz Krzpiet, Alicja Łukasiak, Dorota Morawiec-Winiarska, Marco Antonio Moreno Navarro, Monika Szpener, Piotr Wesołowski, Agata Zboromirska.
Projekty zrealizowane przez uczestników odznaczają się dużą różnorodnością interpretacji hasła przewodniego. Rozsiane w przestrzeni parkowej prace cechują odmienne postawy twórcze oraz różne podejścia do materii rzeźby/czasu.
Do zobaczenia w Centrum!