ENG

Wakacje Teresy Lipowskiej

Pobyty indywidualne

Orońsko to nie tylko stolica polskiej rzeźby. Instytucja zawsze była otwarta na inne sztuki i to nie tylko plastyczne. O multimedialności CRP świadczą chociażby pojawiające się w programie działalności wątki muzyczne i teatralne. Kilka lat z rzędu w okresie zimowym Orońsko gościło uczestników warsztatów wokalnych z Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Cyklicznie we wnętrzach Pałacu Józefa Brandta odbywają się koncerty muzyki kameralnej, między innymi w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom – Orońsko. Znaczącą rolę odgrywają również kontakty z Teatrem Powszechnym w Radomiu – w Orońsku wystawiono „Szachy” Jana Kochanowskiego i „Kordiana” Juliusza Słowackiego. W trakcie „Imienin Brandta” aktorzy teatralni inscenizowali „żywe obrazy” Józefa Brandta, odgrywając sceniczne jednoaktówki. Częstym gościem instytucji bywał także Pan Wojciech Siemion, interesujący się tradycją artystyczną polskich dworów.

Jednakże po raz pierwszy w historii CRP zjawiła się u nas wybitna aktorka, która szukała w orońskich plenerach wakacyjnego odpoczynku. Pani Teresa Lipowska, obecnie najbardziej znana z roli Barbary Mostowiak w serialu „M jak miłość”, postanowiła właśnie u nas spędzić swój dwutygodniowy urlop. Wyjechała zachwycona urokiem miejsca i pracujących w nim ludzi. Szczególnie cenne kontakty nawiązała ze środowiskiem artystów rzeźbiarzy i ceramików, przebywających w Orońsku w ramach plenerów twórczych bądź pobytów realizacyjnych. Najbardziej urzekł ją jednak niepowtarzalny klimat instytucji, odkrywany podczas spacerów, rowerowych wycieczek, zwiedzania wystaw. To swoiste, dostrzegane przez wielu odwiedzających „genius loci” – właściwe niektórym sanktuariom sztuki i natury.

Społeczność orońska była z kolei zachwycona osobą Pani Teresy – jej ujmującym sposobem bycia, skromnością, ciepłym uśmiechem i nietypową dla tak wybitnej postaci „zwyczajnością”. Poznanie Pani Teresy było dla wszystkich ogromnym zaszczytem.

 kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2010-08-16 14:00:59, czytane: 6086 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego