ENG

Wrześniowy pobyt Olgi i Andrzeja w Orońsku

Pobyty indywidualne

Grecka rzeźbiarka Olga A. Plastira od kilku lat przyjeżdża do Centrum Rzeźby Polskiej, gdzie najchętniej pracuje w brązie i ceramice. Z Orońskiem zetknęła się dzięki hiszpańskiemu artyście polskiego pochodzenia Andrzejowi K. Wiśniewskiemu, który do tej pory towarzyszy jej w orońskich pobytach.

Obecnie artystka przygotowuje prace na wystawę, która ma być prezentowana w Galerii „Zejście” Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Olga A. Plastira urodziła się w 1951 roku w Chalkis Evia na wyspie Eubeje. Rzeźby uczyła się w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli (1974–1978) oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie (1985–1987). Umiejętności pracy w marmurze doskonaliła uczestnicząc w warsztatach rzeźbiarskich w Pietrasanta i Carrara, a także podczas plenerów rzeźbiarskich we Francji i Anglii.

Na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych. Brała udział w wystawach zbiorowych i w różnego rodzaju sympozjach rzeźbiarskich. Jest członkiem Sculpture Network oraz Związku Greckich Artystów. Poza rzeźbą pisze również poezję. Opublikowała 3 tomiki wierszy w języku greckim. Tworzy we własnej pracowni na wyspie Naxos.

Andrzej K. Wiśniewski urodził się w Warszawie w 1947 roku. Od 2000 roku mieszka i pracuje w Hiszpanii. Edukację artystyczną rozpoczął w Polsce. W latach 1965–1970 studiował na Wydziale Leśnym SGGW w Warszawie. W roku 1973 rozpoczął studia na Wydziale Grafiki PWSSP w Gdańsku, następnie kontynuował je w ASP w Warszawie (1974–1976). Dyplom z wyróżnieniem z grafiki warsztatowej uzyskał w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli (1976–1978). Pracował jako wykładowca na Wydziale Grafiki w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli, prowadził również pracownie artystyczne w Colorado Sp., Milwaukee w USA oraz w Vancouver w Kanadzie. Jest autorem ponad 40 wystaw indywidualnych. Prace artysty znajdują się w wielu kolekcjach państwowych i prywatnych. Jest również autorem książki „Kobiety Coyote`a”.

Andrzej K. Wiśniewski z Orońskiem związany jest od kilku lat. Wykorzystując możliwości tutejszej pracowni ceramicznej eksperymentuje, łącząc różnorodne materiały, tworzy w ten sposób unikalne przedmioty sztuki.

Był uczestnikiem orońskich Międzynarodowych Plenerów Ceramicznych LAB ORO.

W roku 2008 w Galerii „Oranżeria” prezentowane były jego prace na indywidualnej wystawie „GRA-VITACJE”.

 

Opr. JZEkategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2011-09-28 10:01:08, czytane: 4118 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego