ENG

Maria Wojtiuk, Anna Paszkiewicz i Leonia Chmielnik

Pobyty indywidualne

W czerwcu, jak każdego roku, z orońskich pracowni korzystają rzeźbiarki: Maria Wojtiuk, Anna Paszkiewicz i Leonia Chmielnik. Artystki uprawiają tradycyjną rzeźbę. W trakcie pobytu wykonują prace w swoich ulubionych tworzywach, tj. kamieniu, metalu i drewnie.

Maria Wojtiuk urodzona w Gdańsku. Studia w PWSSP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom w 1980 roku w Pracowni Rzeźby prof. Alfreda Wiśniewskiego. Udział w licznych wystawach środowiskowych, ogólnopolskich i zagranicznych. Prace w zbiorach prywatnych i muzealnych w kraju i za granicą.

Anna Paszkiewicz urodzona w Dalne k. Wilna. Dyplom w 1964 roku w pracowni prof. Stanisława Horno-Popławskiego, w gdańskiej PWSSP. Od 1964 roku mieszka w Szczecinie. Zajmuje się głównie rzeźbą monumentalną i kameralną. Tworzy w kamieniu, drewnie i brązie. Laureatka nagród w konkursach, np. ,,Salon Jesienny”, ,,Konik morski” czy ,,Ekologium”. Wielokrotnie nagradzana za projekty pomników i rzeźb plenerowych.

Leonia „Lena” Chmielnik urodzona w Cieszynie. Dyplom w 1965 roku na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby w PWSSP w Poznaniu – specjalizacja rzeźba architektoniczna. Studiowała rzeźbę w pracowniach prof. Jacka Pugeta i prof. Bazylego Wojtowicza, a rysunek u prof. Tadeusza Brzozowskiego. Po dyplomie osiadła w Szczecinie, gdzie niezmiennie od 40 lat żyje, pracuje i tworzy. Zajmuje się rzeźbą monumentalną, kameralną, rysuje, maluje. Uczestniczy w plenerach i wystawach międzynarodowych indywidualnych i środowiskowych. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Wykonywała płaskorzeźby na blasze miedzianej, w drewnie, w ceramice oraz mozaiki na statkach armatorów zagranicznych od 1971 do 1986 roku. Jest trzykrotną stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jej prace znajdują się w galeriach i muzeach w kraju i za granicą oraz w zbiorach prywatnych.kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2013-06-20 14:28:31, czytane: 4153 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego