ENG

Pobyt rzeźbiarzy, członków Okręgu Warszawskiego ZPAP

Pobyty indywidualne

Od 8 do 31 października 2014 roku w orońskich pracowniach przebywali i tworzyli warszawscy artyści rzeźbiarze, członkowie Okręgu Warszawskiego ZPAP, Majid Jammoul i Czesław Kozanowski.

Majid Jammoul jest z pochodzenia Syryjczykiem. Początków rzeźby, rysunku i malarstwa uczył się na kursach w Centrum Sztuk Plastycznych w Damaszku w latach 1964–1968. Naukę kontynuował na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1975 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem. W latach 1975–1991 uczył rzeźby w szkołach artystycznych w Damaszku. Jest członkiem ZPAP Okręgu Warszawskiego, gdzie od 2006 do 2013 był przewodniczącym Sekcji Rzeźby. Za swoje prace rzeźbiarskie otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Uczestniczył w wystawach, sympozjach i plenerach w Syrii oraz w innych krajach: Polsce, Turcji, Tunezji, Francji, Chinach, Dubaju, Hiszpanii. W Polsce jego prace najczęściej można oglądać na wystawach organizowanych przez Okręg Warszawski ZPAP. Uczestniczył w orońskich plenerach „Rzeźba w kamieniu”. Do 10 listopada 2014 roku realizacje artysty można zobaczyć na wystawie rzeźby plenerowej „The Garden Gallery” w parku otaczającym Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Prace Majida Jammoula znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Damaszku, Ministerstwa Kultury Syrii, muzeów sztuki w Syrii, CRP w Orońsku oraz w kolekcjach prywatnych na świecie.

Czesław Kozanowski jest absolwentem Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie. Rzeźby uczył się w pracowni prof. Tadeusza Łodziany, gdzie w roku 1974 uzyskał dyplom. W latach 1976–1986 prowadził pracownię zagospodarowania przestrzennego w Warszawie. Jest członkiem ZPAP, dwukrotnie przewodniczył Sekcji Rzeźby Okręgu Warszawskiego ZPAP. Jest prezesem Stowarzyszenia Twórczego „Asocjacje Rzeźby”. Swoje prace realizuje w kamieniu, szczególnie w marmurze. Rzeźby kameralne i plenerowe trafiły do instytucji i zbiorów prywatnych w Polsce, Francji, Niemczech, Rosji. Corocznie uczestniczy w wystawach Sekcji Rzeźby OW ZPAP. W 2013 roku artysta zdobył I nagrodę w konkursie na rzeźbę „W Hołdzie Polskim Artystom Baletu” za pracę „Tańcząca”.

W trakcie trzytygodniowego pobytu w Orońsku wykonał w marmurze rzeźbę „Genezis”.

Prace artystów powstałe w Orońsku będą prezentowane w grudniu tego roku na wystawie w Galerii Domu Artysty Plastyka przy ul. Mazowieckiej w Warszawie.kategoria: Pobyty indywidualne, autor: Joanna ZE, dodano: 2014-10-31 13:38:40, czytane: 3949 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego