ENG

Nie rzuca się kamieniami, mieszkając w szklanym domu

Wer im Glashaus sitzt, sollte nicht mit Steinen werfen

Wystawy poza CRP

„Nie rzuca się kamieniami, mieszkając w szklanym domu”

'Wer im Glashaus sitzt, sollte nicht mit Steinen werfen'

 

Kunsthaus Wiesbaden

Otwarcie wystawy w sobotę, 10 października 2020 r., godz. 11.00–17.00

Wystawa czynna do 29 listopada 2020

 

 

Copyright: @Patrik Baeuml

 

Projekt „Nie rzuca się kamieniami, mieszkając w szklanym domu” realizowany jest dzięki współpracy artystów i kuratorów z Polski i Niemiec. Obejmuje działania koncepcyjne, warsztaty artystyczne, wydarzenia towarzyszące, publikację oraz wystawę w Polsce i w Niemczech.

Tytuł projektu to niemieckie przysłowie używane w odniesieniu do osób, które zwracają innym uwagę, a same popełniają podobne błędy. Tytułowa kruchość „szklanego domu” może dotyczyć zarówno naszej planety, jak i naszych indywidualnych sytuacji życiowych. Ochronną powłoką Ziemi jest atmosfera, której nieumyślnie zagrażamy. Ochronę ludzi sprawuje środowisko społeczne, zaś poszanowanie praw człowieka, którym zagrażają populistyczne tendencje, gwarantuje konstytucja.

Wieloczęściowy projekt wystawienniczy z udziałem 15 artystów zostanie zrealizowany w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz w Kunsthaus w Wiesbaden (D). Do udziału w nim zaproszono ośmiu polskich twórców (w tym dwa duety artystyczne), sześciu mieszkających w Niemczech oraz artystę z Holandii. W obu instytucjach artyści podczas warsztatów i publicznych prezentacji będą mieli okazję do konfrontacji postaw twórczych oraz wymiany doświadczeń.

Pierwsza część projektu odbyła się w Galerii „Oranżeria” na terenie Centrum Rzeźby Polskiej. Zaproszeni artyści dzięki wspólnie zaprojektowanej wystawie pokazali realizacje, które powstały w ramach siedmiodniowych warsztatów (30 lipca – 7 sierpnia 2020). Doświadczenia wspólnej pracy oraz wymiany myśli w trakcie warsztatów pozwoliły na wyjście w otwartą przestrzeń Parku Rzeźby.

Otwarcie wystawy w Kunsthaus w Wiesbaden zaplanowano na 10 października 2020, ekspozycję będzie można oglądać do 29 listopada 2020. W Wiesbaden zaprezentowane zostaną dzieła sztuki powstałe w Orońsku. Myśli, które powstaną w „szklanym domu”, podczas prezentacji w Kunsthaus poddane zostaną dalszej analizie. Program obejmuje promocję publikacji wydanej w związku z realizacją projektu, z tekstami Eulalii Domanowskiej, Bogny Błażewicz, Gottfrieda Hafemanna i Nadine Hahn, oraz wykład Doroty Monkiewicz dotyczący współczesnej sztuki polskiej.

Kuratorem projektu z Niemiec jest Gottfried Hafemann, wieloletni kurator sztuki współczesnej, właściciel galerii i były dyrektor Nassauischer Kunstverein w Wiesbaden. Jego asystentką jest Nadine Hahn, historyczka sztuki z Frankfurtu nad Menem, autorka zdjęć i tekstu do planowanej publikacji. Koordynatorem działań reprezentującym stronę polską jest Leszek Golec, wieloletni kurator Centrum Rzeźby Polskiej i artysta biorący udział w wystawie. Jego asystentką jest Sofia Zezmer.

 

Artyści z Polski:

Kuba Bąkowski (Warszawa), Michalina Bigaj (Kraków), Tatiana Czekalska / Leszek Golec (Łódź) Diana & Bruno Althamer (Warszawa), Kamil Kuskowski (Szczecin), Tomasz Matuszak (Łódź)

Artyści z Niemiec:

Francisco Klinger Carvalho (Mannheim / São Paulo, BR), Wolfgang Gemmer (Wiesbaden), Monika Linhard (Frankfurt nad Menem), Constanze Nowak (Drezno), Cornelia Rößler (Moguncja), Young W. Song (Frankfurt nad Menem / Seul, KR), Peer Veneman (Amsterdam, NL).

 

Organizatorzy

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Inspirująca” oraz ze środków miasta Wiesbaden

Partnerem projektu jest Instytut Polski w Düsseldorfie

Wystawa w mediach:

Tomasz Matuszak

https://www.facebook.com/tomasz.matuszak.798/posts/10158751642959603

Tatiana Czekalska

https://www.facebook.com/tatianacze/posts/3165463860249575kategoria: Wystawy poza CRP, autor: Dział komunikacji, dodano: 2020-09-11 07:44:41, czytane: 505 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego