ENG

Łukasz Trusewicz - warsztaty

Wydarzenia

W ramach rezydencji Łukasza Trusewicza w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku odbyły się  warsztaty z podopiecznymi Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rusinowie, podczas których tworzono rzeźbę społeczną . Rzeźba ta ma pełnić docelowo funkcję domu dla jerzyków. Niestety, obecna sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że warsztaty musiały zostać przerwane, a pracy nie udało się wspólnie zakończyć.

Chcemy, aby rzeźba została wykonana partycypacyjnie, dlatego gdy obostrzenia zostaną zniesione zapraszamy wszystkich odwiedzających park do wspólnej pracy. Każdy z gości będzie mógł dołożyć swoją cegiełkę, tym samym zostawiając swój ślad w naszym parku.

Łukasz Trusewicz

W swojej praktyce łączy doświadczenia sztuki performace z działaniami społecznymi, tworząc m.in. rzeźby, obiekty, performatywne instalacje. Interesuje się kondycją wspólnych przestrzeni miejskich, kwestią społecznego odbioru sztuki oraz rolą odbiorcy w procesie kształtowania działania artystycznego.

Jest autorem projektów, w ramach których eksploruje konkretne miejsca wraz z lokalnymi mieszkańcami, a następnie zaprasza ich do partycypacji i współtworzenia obiektu. Ostateczna forma artystyczna jest pochodną wielu symultanicznie występujących perspektyw, zarówno artysty jak i uczestników danego projektu.

Tym samym artysta inicjuje pole dla uczestnictwa w kulturze jako doświadczenia codziennego, inspirowania danej społeczności oraz pobudzenia do refleksji nad miejscem, w którym się przebywa.

Częstym elementem projektów jest to, by po zakończeniu działania powstałe obiekty oddziaływały na otoczenie, w którym się znajdują i prowokowały odbiorców do dalszego, aktywnego współdziałania.

Artysta zwraca również uwagę na tworzywa, z których wykonuje obiekty, dlatego często używa materiałów ekologicznych lub pochodzących z recyclingu.

Twórca rewitalizacyjnych projektów kulturalno-społecznych, pomysłodawca inicjatywy Otwarta Strefy Kultury, której założeniem jest tworzenie przestrzeni kulturalno-artystycznych na terenie poznańskiego Łazarza. Współtwórca Inkubatora Kultury Pireus. Jest również pomysłodawcą i jednym z kuratorów Galerii Raczej i Perfexu w Poznaniu – przestrzeni dedykowanej sztuce performance i projektom performatywnym. Prezes Fundacji Otwarta Strefa Kultury.

http://www.lukasztrusewicz.com/kategoria: Wydarzenia, autor: Dział Komunikacji, dodano: 2020-11-16 12:02:20, czytane: 369 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego